طراحی داخلی

طراحی داخلی 

اگر روی دکوراسیون و طراحی داخلی منزل خود و یا محل کار حساسیت بسیار زیادی دارید به شما پیشنهاد می دهیم که حتماً تا انتها با ما همراه باشید چرا که می خواهیم مواردی را بیان کنیم که می تواند در نحوه طراحی تاثیر مثبتی را به همراه داشته باشد. طراحیِ داخلی به این معناست که با توجه به میزان فضای موجود و با استفاده از مبانی زیباشناسی، چیدمان و دکوراسیون داخلی را به گونه ای قرار می‌دهند تا با جنبه های احساسی انسان همراه و هم جهت شود. در واقع در طراحی تنها به بهبود و ضعیت ظاهری فضا پرداخته نمی‌شود، بلکه بیشتر هدف آن بهینه سازی و سازگار کردن المان های موجود در فضا برای استفاده افراد است. معمولا برای دستابی به این مقصود از یک طراح داخلی مشورت گرفته می‌شود. طراحِ داخلی به نوع متریال ها بافت ها، رنگ ها و نور چه از نظر بصری و چه کیفیت و مکان به کارگیری توجه کرده و در عین حال در هنگام طراحی با برنامه ریزی و مدیریت مناسب با بودجه مورد نظر بهترین انتخاب ها را انجام دهد

طراحی-داخلی-ارت دکو استایل

چرا طراحی داخلی مهم است ؟

فضای خانه و یا محیط کار باید به شکلی به نظر برسند که بازتابی از شخصیت و سبک زندگی شما باشند. از این رو توجه به طراحیِ داخلی و نوع وسایل و چیدمان آنها به شما کمک خواهد کرد تا زندگی راحت تری را برای خود به ارمغان آورید. در واقع فضای داخلی هر مکانی علاوه بر زیبایی و دید بصری مناسب باید کاربردی بوده و فرد احساس راحتی بیشتری داشته باشد. از این وجود یک طراحِ داخلی می‌تواند کمک کننده باشد، چراکه یک طراح بسته به نیازها و سلیقه شما و با در نظرگیری پلان های معماری پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

در واقع اهمیت طراحی داخلی در این است که با رعایت یک سری استانداردها و ساختن فضا متناسب با نیاز افراد، موجب بهبود عملکرد شده و نهایت استفاده از فضا را نیز به همراه خواهند داشت.

طراحی داخلی مدرن ؟

امروزه استفاده از سبک مدرن در دکوراسیون های داخلی بیش از پیش رواج یافته است. از مهمترین ویژگی های این سبک می‌توان به استفاده از اشکال و خطوط ساده اشاره کرد. معمولا در سبک مدرن از تجمل گرایی و شلوغی فضا اجتناب می‌کنند و بیشتری به دنبال استفاده از المان ها ساده و در عین حال زیبا هستند. در صورتی که قواعد و اصول این سبک به درستی در فضا به کار گرفته شود، احساس آرامش را برای فرد به ارمغان خواهد آورد.

از مزیت های این سبک به بزرگتر نشان دادن فضاهای کوچک و آپارتمان ها اشاره کرد، چراکه به دلیل استفاده نکردن بیش از حد از وسایل تزئینی و مجلل و تجملاتی فضا بزرگتر و از طرفی هزینه ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد

طراحی داخلی خانه؟

طراحیِ و دکوراسیون داخلی خانه براساس سلیقه و سبک زندگی افراد انجام خواهد گرفت. به همین دلیل از المان ها و عناصر مختلفی برای طراحی خانه می‌توان استفاده کرد که به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد:

 • بهتر است تا فبل از شروع به طراحی با عناصر و دکوراسیون داخلی فضا به خوبی آشنا شوید. در واقع فضا، خط، شکل، نور، رنگ، بافت و الگو، عناصر اصلی تشکیل دهنده طراحیِ داخلی هستند که هر کدام از آن ها بر جلوه بخشی که قصد دکوراسیون آن را دارید، تاثیر به سزایی خواهند داشت.

طراحی-داخلی-ارت دکو استایل

 • یک نقطه کانونی برای چیدمان تعیین کنید و سپس تمامی وسایل و اجزا را متناسب با آن بچینید. به این معنی که برای مثال یک پنجره بزرگ را نقطه کانونی قرار دهید و وسیل را به گونه ای بچینید که توجه هر فردی را ابتدا به آن جلب شود.
 • نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، رعایت تعادل است. تعادل را باید برای چیدمان مبلمان، وسایل، انتخاب رنگ و دیگر عناصر رعایت کرد تا حس آرامش را بوجود آورده و از شلوغی بیش از اندازه جلوگیری شود.
بیشترین سوالات سرچ شده توسط کاربران در گوگل
۱) ۶ نوع طراحی داخلی چیست؟
 

مدرن قرن میانی
التقاطی شیک
صنعتی مدرن
انتقالی (سنتی سنتی)
مزرعه مدرن
اسکاندیناویایی

۲) ۷ عنصر طراحی داخلی چیست؟
 
فضا
خطوط
فرم یا شکل
الگو
سبک
رنگ
بافت
 
۳) هنگام طراحی اتاق مهمترین عامل برای شما چیست؟
 
هدف و سبک فضا به طراح اجازه می دهد تا بودجه ای متناسب با شرایط اتاق مانند مبلمان ، فضا و نورپردازی مورد نیاز ایجاد کند. یکی از عوامل مهم در طراحی اتاق ، نورپردازی است. سبک و نوع نورپردازی با توجه به سبک و هدف اتاق متفاوت است
 
 
 

قوانین طراحی داخلی چیست؟

 • تناسب در طراحی یکی از نکات مهم به شمار می آید، یعنی دکوراسیون و ساخت به گونه‌ ای باشد که تمامی وسایل با یکدیگر همخوانی داشته و ارتباط خوبی میان اشیاهای مورد نظر و دیوارها برقرار شود.
 • برقرار کردن تعادل به صورت متقارن و نامتقارن یکی دیگر از مواردی است که در طراحی داخلی باید مد نظر قرار بگیرد. در ادامه سعی می ‌کنیم در رابطه با این دو مورد نیز مطالبی را بیان کنیم.
 • تعادل متقارن: طراحی که به صورت متقارن انجام شود معمولاً دارای یک نظم و آرایش و کاملا خاص بوده و به اصطلاح یک فضای کاملا رسمی را به وجود خواهد آورد.
 • تعادل نامتقارن: همان طور که از اسم تعادل نامتقارن پیداست کاملاً برعکس مطلب قبل بوده و در این نوع طراحی سعی می‌ شود فضای غیر رسمی با شور و هیجان خاصی ایجاد شود در این مورد هیچ تقارن و تناسب خاصی بین لوازم داخلی خانه وجود ندارد.

تکامل طراحی داخلی چیست؟

با گذشت زمان بسیاری از طراحان مختلف نیز سعی کردند در این رابطه سبک های خاصی را به وجود بیاورند و شاید شما نیز به خوبی متوجه این موضوع شده باشید که امروزه سبک و طرح های مختلفی هم چون کلاسیک و مدرن ایجاد شده اند. به همین دلیل است که طراحان تمامی موارد موجود در اطراف خود را برای ایجاد یک طرح متفاوت در نظر می گیرند. بنابراین می ‌توان گفت با توجه به این مورد که امروزه طراحی های سه بعدی و سایر سبک های جدید به وجود آمده اند طراحان نیز سعی می ‌کنند تمامی این موارد را بررسی کرده تا تکامل بیشتری را در این زمینه ایجاد کنند.

انقلاب صنعتی مسیر طراحی داخلی را مسیر ساخت

در رابطه با این موضوع نیز باید این نکته را توضیح دهیم که علاوه بر تحولاتی که در هنر و فرهنگ و سایر موارد مربوط به وجود آمد در رابطه با هنر معماری نیز تحول بسیار عظیمی را به همراه داشته و با توجه به صنعت ساختمان سازی دکوراسیون منازل و طراحی داخلی نیز گسترش زیادی را به همراه داشت در هر دوره نیز طراحی داخلی چالش های خاص خود را به همراه داشته و طراحان سعی می ‌کردند پیشرفت زیادی در این رابطه به وجود بیاورند. 

تفاوت های طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی

در حالت کلی می توان گفت برای طراحی دکوراسیون داخلی هیچ احتیاجی به ساخت و ساز و انجام کارهای مهندسی نداریم و این کار تنها با تعویض لوازم های خانه و مبلمان و کاغذ دیواری ایجاد خواهد شد، اما برای در نظر گرفتن یک طرح داخلی لازم است اقدام به بازسازی منزل و یا محل کار شود چرا که در این قسمت احتیاج به هنر معماری می باشد.

۳عامل مهم جهت طراحی داخلی هر اتاق در یک ساختمان چیست

عوامل مهم جهت طراحی داخلی هر اتاق در یک ساختمان عبارتند از:

 • این نکته در نظر گرفته شود که یک اتاق با توجه به استفاده ای که از آن خواهد شد به چه صورت باید آرایش شود.
 • تمامی اجزای که برای طراحی داخلی اتاق قرار است مورد استفاده قرار بگیرد باید به گونه ‌ای باشد که اشتیاق و شادابی را به وجود آورد.
 • در نظر گرفتن هارمونی و توازن بین اجزا و اشیایی که قرار است به کار گرفته شود نیز از عوامل مهم به حساب می ‌آید.

 

طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

رابطه با طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه در ابتدا لازم است که به متراژ آن را در نظر داشته باشید و پس از آن نیز پیشنهاد می ‌شود با استفاده از رنگ های روشن و طراحی کردن نورپردازی های مناسب یک دکوراسیون خاص و متفاوت را ایجاد کنید. با توجه به در نظر گرفتن فضا طراحی کلی ساختمان توانید تصمیم بگیرید که به آشپزخانه شما به صورت مدرن باشد یا کلاسیک. رنگ و مدل کابینت ها نیز از یکی از مسائل مهمی است که در زیبایی و جذابیت دکوراسیون آشپزخانه تاثیرگذار می‌ باشد.

طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن؟

قسمت پذیرایی و نشیمن از بخش های مهم خانه به شمار می‌آید، چراکه بیشتر دورهمی و مهمانی ها در این فضا صورت می‌گیرد. از این رو توجه به طراحی آن برای بسیاری افراد مهم بوده و تاثیر زیادی نیز در زیبایی خانه خواهد داشت. بسته به سبک و علاقه افراد، طراحی این بخش از خانه متفاوت است، اما مهمترین چیزی که وجود دارد القای حس آرامش برای اعضای خانواده می‌باشد. اگر به سبک سنتی علاقه دارید موارد زیر را در نظر بگیرید:

طراحی-داخلی-ارت دکو استایل

 1. از مبلمان و میز و صندلی های با روکش های سنتی و کلاسیک استفاده کنید. معمولا مبلمان سنتی جزئیات و تزئینات زیادی بر روی چوب و پارچه دارند؛ از این رو گزینه مناسبی خواهند بود.
 2. معمولا در سبک سنتی از المان های تزئینی زیاد استفاده می‌شود و جلوه خاصی نیز بوجود می‌آورد.
 3. می‌توان از پرده هایی استفاده کرد که رنگ ئ طرحِ های کلاسیک و سنتی دارند.
 4. یکی از مواردی که در سبک سنتی به آن توجه می‌شود استفاده از خطوط منحنی و پر پیچ و خم است. وسایل، ظروف تزئینی، مبلمان را می‌توان به این شکل طراحی و به کار گرفت

طراحی داخلی کلاسیک؟

یکی از سبک های پرطرفدار و محبوب، سبک کلاسیک است که باعث ایجاد یک فضای لاکچری و مجلل خواهد شد. این سبک دارایی ویژگی های منحصر بفردی است که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. 

پوشش کف و سقف: معمولا برای پوشش کف از چوب و یا طرح آن استفاده می‌شود. پارکت و لمینیت طرحِ چوب یکی از موارید هستند که برای این سبک به کار گرفته می‌شوند. در پوشش سقف نیز  از رنگ های روشن مانند کرم و شیری استفاده می‌شود. معمولا نیز از گچ کاری و طرح های قدیمی برای تزئین سقف و همچنین ستونه استفاده می‌شود.

پارچه های متفاوت: طرح های زیبا و پیچیده در مبلمان و پرده از دیگر عناصری هستند که در سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نور: در سبک کلاسیک نیز مانند دیگر سبک ها استفاده از نور طبیعی در فضای داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین تا جای امکان از نور طبیعی برای فضاهای داخلی استفاده می‌شود.

طراحی داخلی اتاق خواب؟

اتاق فضای استراحت و خواب بوده و بنابراین طراحی آن باید به گونه ای باشد تا این حس را برای فرد بوجود آورد. معمولا طراح داخلی براساس ایده و نظر فرد تصمیم می‌گیرد تا از چه عناصری در تزیین و طراحی اتاق خواب استفاده کند. اما اگر شما خودتان علاقه به این کار دارید می‌توانید چندین نکته را در نظر داشته باشید.

طراحی-داخلی-ارت دکو استایل

 1. شلوغی و اکسسوری های زیاد حس بی نظمی در اتاق بوجود می‌آرود؛ سعی کنید تا حد ممکن فضای خلوتی را ایجاد نمایید.
 2. ابعاد و اندازه تخت و مبلمان را در اتاق خواب در نظر داشته باشید. گاهی افراد برای داشتن خوابی راحت از تخت بزرگ استفاده کرده و بیشتر فضای اتاق را می‌گیرند. این کار باعث می‌شود تا فضای کافی در اتاق خواب نداشته باشید.
 3. نورپردازی ایده بسیار خوبی برای ایجاد فضایی آرامش بخش خواهد بود. بنابراین آن را در نظر داشته باشید.
 4. انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب می‌تواند منجر به خوابی آسوده در شب و اثری آرام کننده بر فردی که وارد اتاق می‌شود، داشته باشد.

هدف از طراحی داخلی

لازم است به توضیح این نکته نیز بپردازیم که هر یک از طراحی های داخلی دارای اهداف خاصی هستند و برخی از آن ها ایجاد یک سادگی زیبا و کاهش یافتن حجم بسیار زیادی از آشفتگی ها را به دنبال دارد، برخی دیگر نیز تنها به دلیل به نمایش گذاشته شدن جلوه های بسیار خارق العاده هنری می باشد، اما در هر صورت برای به کار بردن هر سبک طراحی لازم است برای دریافت نتیجه بهتر برنامه ‌ریزی‌ های لازم انجام شود.

شما می ‌توانید برای در نظر گرفتن طراحی داخلی منزل خود با سبک متفاوت و ایده های جدید به سایت آرت دکو استایل مراجعه کنید.

طراحیِ داخلی ساختمان ؟

برای ساختمان هایی که در حال ساختن هستند، استفاده از یک طراح داخلی با هدف بهینه سازی بخش های داخلی ساختمان ضروری است. با توجه به اینکه بیشتر وقت و عمر افراد در فضای ساختمان ها می‌باشد، از این رو فضای داخلی و محیط ساختمان باید به صورتی باشد تا پاسخگوی نیازهای افراد قرار گیرد. در حالت کلی هدف از طراحی ساختمان بهبود بخشیدن به عملکرد و کارایی فیزیکی و روانی فضاهای داخلی در جهت آسان کردن زندگی است.

سبک های طراحی داخلی ؟

معاصر: استفاده از رنگ های روشن، نور طبیعی و سادگی از ویژگی های سبک معاصر است. توافق کلی در این است که سبک معاصر شامل خطوط صاف و ساده، یک پالت رنگ طبیعی و زندگی پلان آزاد و فرم باز است. در حالت کلی آزادی زیادی در این سبک وجود دارد.

 سنتی: در این سبک کلیه لوازم و المان های به کار گرفته شده به صورت سنتی خواهند بود. شما به راحتی می‌توانید از وسایلی قدیمی برای طراحی خانه خود استفاده کنید.

روستیک: به این سبک روستایی نیز گفته می‌شود. معمولا از متریال هایی مانند چوب، سنگ و چرم برای بوجود آوردن حس و حال روستایی استفاده می‌شود.

و سبک های بسیاری دیگری مانند ساحلی، مدیترانه ای، سلطنتی هالیوود، بوهمیایی، مدرن شهری، صنعتی و… را شامل می‌شوند.

طراحی-داخلی-ارت دکو استایل

۷ عنصر طراحیِ داخلی چیست؟

یک طراح داخلی فضا را با عناصر زیر در نظر می‌گیرد و به تناسب آنها شروع طراحی و تغییر دکوراسیون می‌دهد.

 • فضا: اولین چیزی که در طراحی در نظر گرفته می‌شود، فضا است. در واقع کلیه نقشه طراحی براساس و پایه فضای مورد نظر، انجام خواهد گرفت. معمولا طراحان فضا را به دو دسته مثبت و منفی تقسیم می‌کنند. فضای منفی را فضای خالی بین اشیا تشکیل می‌دهد و فضای مثبت برعکس آن می‌باشد.
 • خطوط: توجه به خطوط به هدایت چشم و ایجاد یک جلوه خاص کمک می‌کنند. آنها شکل ها را تعریف کرده و به عنوان راهنماهای بصری فضای داخلی عمل می‌کنند. خطوط به طور گسترده ای به سه نوع طبقه بندی می‌شوند: افقی، عمودی و پویا.
 • فرم: این مورد مربوط به اشیای داخلی و شکل آنها است. فرم ها به صورت هندسی و طبیعی وجود دارند. همچنین فرم ها به دو دسته باز و بسته، تقسیم می‌شوند. فرم های باز، آنهایی هستند که قابل رؤیت هستند و فرم های بسته، آنهایی هستند که توسط یک سری از سطوح، محصور شده اند.
 • نور: نور تاثیر زیادی در زیبایی و نشان دادن عناصر به کار رفته در فضا دارد. نور را می توان به دسته های نور وظیفه‌ای (هدف تعریف شده)، نور لهجه ای (تأکید بر اشیا ) و نور حسی (افزودن محیط) تقسیم کرد.
 • رنگ: برای ایجاد هر حس و خالی در فضا، معمولا از رنگ کمک گرفته می‌شود. هر رنگی به لحاظ روانشناسی نشان دهنده ذهنیت های متفاوت است از این رو تاثیرگذارترین مورد از عناصر ۷ گانه به شما می‌آید.
 • بافت: بافت، به سطح اشیاء مربوط می‌شود. بافت به طور کلی، به دو نوع طبقه بندی می‌شود، شامل بافت بصری که در آن، بافت، فقط قابل مشاهده است و بافت واقعی. بافت های واقعی یا لمسی نیز قابل مشاهده هستند و دارای ویژگی های سه بعدی هستند.
 • طرح و نقش: استفاده از طرح و نقش ها در کنار عناصر بالا، تکمیل کننده کار طراحی هستند و می‌توانند زیبایی را هرچه تمام تر به ارمغان آورند.

هزینه طراحیِ داخلی؟

برای برآورد هزینه طراحی داخلی بایستی به یک سری عوامل توجه کرد. سطح و کیفیت کار، متریال به کار رفته، نوع پروژه، شرکت طراحی داخلی، نوع طرح، ابعادی که طراحی برای آنها صورت گرفته و بسیاری موارد دیگر که برای اطلاع دقیق از آنها می‌توانید با کارشناسان ما در این زمینه تماس بگیرید.

طراحی داخلی در تهران

گروه مهندسی معماری Artdecostyle با بهره گیری از بروز ترین سبک های معماری روز دنیا و با داشتن تیمی مجرب در حوزه طراحی و اجرا در خدمت شما عزیزان است تا بازسازی در تهران را مناسب بودجه و سلیقه شما به انجام برساند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید و جهت بازدید از ملک برای بازسازی و ارائه ایده های طراحی ۳D مطابق خواست و سلیقه شما با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

طراحی داخلی به این معناست که با توجه به میزان فضای موجود و با استفاده از مبانی زیباشناسی، چیدمان و دکوراسیون داخلی را به گونه ای قرار می‌دهند تا با جنبه های احساسی انسان همراه و هم جهت شود

 • از مبلمان و میز و صندلی های با روکش های سنتی و کلاسیک استفاده کنید. معمولا مبلمان سنتی جزئیات و تزئینات زیادی بر روی چوب و پارچه دارند؛ از این رو گزینه مناسبی خواهند بود.
 • معمولا در سبک سنتی از المان های تزئینی زیاد استفاده می‌شود و جلوه خاصی نیز بوجود می‌آورد.
 • می‌توان از پرده هایی استفاده کرد که رنگ ئ طرح های کلاسیک و سنتی دارند
 1. معاصر 
 2. سنتی
 3. روستیک

گالری عکس

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *