بازسازی ساختمان

مقدمه

امروزه هزینه های بالای ساخت و ساز ساختمان سبب شده تا بیشتر افراد به سمت بازسازی آن سوق پیدا کنند. نه نتها این مورد بلکه موارد مانند فرسودگی و خرابی بخش هایی از ساختمان، بزرگتر کردن فضای داخلی، زیبایی و تغییر دکوراسیون داخلی و قدیمی بودن ساختمان نیز از جمله عواملی هستند که برای رفع آنها از بازسازی ساختمان استفاده می‌شود.

قبل از اینکه به نحوه بازسازی و اصول آن بپردازیم، باید این نکته را متذکر شویم که در معماری سه مفهوم نوسازی، بهسازی و بازسازی وجود دارد که هر کدام با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در نوسازی به صورت کلی بافت نو و جدید جایگزین بافت های قدیمی شده و ظاهری جدید به ساختمان خواهد بخشید. بهسازی نیز مجموعه فعالیت هایی مانند مستحکم نمودن و محافظت آن است که در مدت زمان کوتاهی برای تغییر در شکل ساختمان انجام می‌گیرد. اما آنچه که به صورت مفصل درباره آن در این مقاله توضیح داده خواهد شد، بازسازی است.

بازسازیِ ساختمان به مجموعه فعالیت هایی گفته می‌شود که با هدف تعمیر و مرمت ساختمان صورت می‌گیرد. این بازسازی ها به دو سبک علمی و هنری انجام گرفته و گفتنی بیشتر از سبک هنری کمک گرفته می‌شود. در سبک علمی تمامی مراحل با دقت و براساس علم صورت گرفته و مواردی مانند مقاوم سازیِ ساختمان، اجرای نمای ساختمان و تعمیرات اصولی باید به شکل علمی انجام گیرد. از طرفی دیگر در سبک هنری از افرادی که دارای تجربه در زمینه بازسازی هستند، کمک گرفته و به آنها  اجازه نوآوری و ابداع داده می‌شود. در واقع شخص می‌تواند در همه مراحل بازسازی نوآوری داشته باشد؛ در حال حاضر پیمانکاران وظیفه بازسازی را بر عهده می‌گیرند.

بازسازی-ساختمان-Artdecostyle

بازسازی و تعمیرات ساختمان

در بازسازیِ و تعمیرات ساختمان می‌توان از ۴ روش اقدام نمود که به صورت جزئی در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

بازسازی حفاظتی: همان طور که از نام آن مشخص است در این روش ابتدا به صورت کلی ساختمان را بررسی کرده و کلیه تا همه ویژگی های آن و نوع مصالح به کار رفته در ساخت آن را مشخص می‌کنند. بعد از اینکه تحقیق کلی بر روی ساختمان صورت گرفت، حفاظت ساختمان را در نظر گرفته و نسبت به بازسازی اصولی آن اقدام خواهند کرد.

بازسازی سبکی ساختمان(آناستیلوز): معمولا قسمت های قدیمی ساختمان را با قسمت های جدید جایگزین می‌کنند. در این روش، بازسازی باید به صورتی باشد که بنا تغییر نکرده و فقط بخش قدیمی با بخش جدید مشابه عوض شود. از این روش بیشتر در مرمت و تعمیر بناهای تاریخی استفاده می‌گردد، چراکه نمی‌خواهند بافت اصلی بنا تغییر کند.

بیشترین سوالات سرچ شده توسط کاربران در گوگل
  • تفاوت بین بازسازی و مرمت چیست؟
مرمت ، املاک را در یک برهه زمانی خاص از تاریخ خود به تصویر می کشد ، در حالی که شواهد دوره های دیگر را حذف می کند. بازسازی بخشهای ناپدید شده یا باقی نمانده از یک ملک را برای اهداف تفسیری ایجاد می کند.
 
 
  • معماران مرمت کاری چه کسانی هستند؟
معماران مرمت ، متخصصان معماری هستند که در حفظ و نگهداری بناها و آثار تاریخی تخصص دارند. آنها باید این ساختمانها و آثار تاریخی را تغییر داده یا مرمت کنند تا از خراب شدن آنها جلوگیری شود.
 

بازسازی-ساختمان-Artdecostyle

بازسازیِ به صورت پاکسازی سبکی: در این روش نیز هر عاملی که باعث ضرر رسیدن به ساختمان باشد را حذف می‌کنند. به این معنی که اصالاتی که برای ساختمان نیست را از آن حذف خواهند کرد.

بازسازی تکمیلی ساختمان: بخش هایی از ساختمان که خراب شده و به اصلاح از دست رفته را دوباره تکمیل و بازسازی می‌کنند. معمولا از این روش برای ساختمان های فرسوده و احیای دوباره آنها استفاده می‌شود.

بازسازیِ ساختمان تاثیر زیادی در افزایش عمر و استحکام و همچنین زیبایی داخلی آن دارد. در واقع در هنگام بازسازی نسبت به رفع رطوبت و نم دیوارها، عایق بندی کف سرویس بهداشتی و حمام، تعویض پوشش کف ساختمان، تعویض کابینت آشپزخانه، تعویض درب و پنجره، تعویض شیرآلات و…. اقدام خواهید کرد. اکثر بازسازی ها از پایه بوده و بعد از اتمام آن ساختمانی از هر نظر جدید خواهید داشت که تا چندین سال دیگر می‌توانید در آن زندگی کنید.

هزینه بازسازی ساختمان

مهمترین مسئله در بازسازی هایِ ساختمان ها برآورد کلیه هزینه ها است. برای این کار بهتر است هر قسمت از فضای ساختمان را جداگانه مورد بررسی قرار دهید و میزان حجم کاری که قرار است انجام شود را مشخص کنید. برای مثال در آشپزخانه مواردی مانند کابینت ها، کف آن، سقف کاذب، سینک، لوله کشی، برق کشی و… هزینه های مختلفی را دربر می‌گیرند. شما با این کار به راحتی می‌توانید یک برنامه منظم را اجرا کرده و به صورت جزئی هزینه های هر بخش از ساختمان را معین نمایید. یکی دیگر از هزینه دستمزد کارگران و پیمانکار است. معمولا قبل از شروع مشخص خواهد شد که به صورت روزمزد یا کنترات عملیات بازسازی را انجام دهند. لازم به ذکر است که روش روزمزد برای ساختمان هایی است که متراژ نسبتا کمی دارند و در پروژه های کنترات نیز قیمت کلی پروژه را به طور یکجا محاسبه خواهد شد.

اصول بازسازی ساختمان

هر مرحله از بازسازیِ ساختمان نیازمند زعایت اصولی است تا عملیات اجرایی به درستی و طبق قواعد پیش برود. به عنوان نمونه اصول و نکاتی را در تخریب و ساخت ساختمان برای آشنایی بیشتر شما ارائه می‌کنیم. تخریب بخش هایی از ساختمان به خصوص دیوارها را با مشورت و هماهنگی شرکت های ساخت و ساز و یا پیمانکاران انجام دهید.

بازسازی-ساختمان-Artdecostyle

در اغلب ساختمان ها برخی دیوارها به عنوان دیوار باربر هستند که ابتدا باید شناسایی شده و سپس اقدام به تخریب نقاط اطراف آن نمایید.

قبل از تخریب بایستی کلیه سیستم برق، آب و گاز را قطع کرده تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

با توجه به وجود احتمال سقوط تفاله‌ های ساختمانی و خطراتی که ممکن است برای عابرین و کارگران پیش آید در بخش‌ هایی که رفت و آمد وجود دارد، باید به ایجاد حفاظ و داربست اقدام کنید.

در ساخت و عملیات اجرایی نیاز مشتری و نقاط ساختمان را باید در نظر گرفت. با توجه به این دو مورد عملیات بازسازی با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

بازسازی بایستی به صورت الویت بندی باشد. در حالت کلی نیز به همین شکل است برای مثال در سرویس بهداشتی اول باید عایق کاری کرد و بعد از آن کف را کاشی نمود.

خرید مصالح و مواد مورد استفاده از کیفیت مناسبی برخوردار باشند. در واقع هر چه کیفیت مصالح بیشتر باشد، استحکام و مقاومت ساختمان نیز افزایش خواهد یافت.

ابتدا بهتر است لوله کشی اجرا و سپس نسبت به اجرای تاسیسات الکتریکی مانند سیم کشی اقدام شود.

صفر تا صد بازسازیِ ساختمان

آنچه که تا اینجا گفته شد درباره بازسازیِ اصولی و نحوه انجام آن است. اما باید این را نیز در نظر داشته باشید که در تعمیر و بازسازیِ  ساختمان بایستی یک سری مراحل را طی کرد تا عملیات اجرایی ساختمان به درستی پیش رود. این مراحل شامل: روش بازسازی: در قدم اول باید مشخص کنید که چه نوع بازسازی را مد نظر دارید و در ئاقع میزان بازسازی ساختمان تا چه حد و حجمی خواهد بود. بهتر است تا لیستی از کلیه عملیات هایی که قرار است در بخش های مختلف ساختمان انجام گیرد؛ تعیین نمایید. انتخاب پیمانکار و بنا: قراردادهای پیمانکاری بسیار مهم هستند. یک پیمانکار وظیفه دارد پروژه‌ای را که از کارفرما دریافت می‌کند به طور کامل و جامع تحویل دهد. معمولا شرکت هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، دارای تیم های متخصص و با تجربه هستند که پروژه را به بهترین شکل ممکن پیش خواهند برد. بهتر است در انتخاب پیمانکار به خصوص اگر میزان بازسازی ساختمان شما زیاد است؛ دقت زیادی به خرج دهید.

بازسازی-ساختمان-Artdecostyle

برآورد هزینه کلی: همان طور که در بالا نیز اشاره شد، مهمترین بخش در عملیات بازسازی میزان هزینه آن است. پس از مشخص کردن حجم کار با پیمانکار خود مشورت نمایید و میزان هزینه کلی ساختمان را برآورد کنید تا بعدا به مشکل برنخورید. پیشنهاد ما این است که در تعیین هزینه کلی ۲۰ درصد بیشتر در نظر بگیرید.

طراحی: اگر حجم بازسازیِ ساختمان زیاد می‌باشد، بهتر است تا ایده ها و نظرات خود را طراحی کنید. سعی کنید هر آنچه را که در نظر دارید با پیمانکار خود به صورت اصولی و با طرح در میان بگذارید. با استفاده از این روش سرعت بازسازی نیز افزایش خواهد یافت.

شروع عملیات تخریب: یکی از بخش های مهم در بازسازی ساختمان، عملیات تخریب استو این کار بایستی با تحقیقات اولیه و نهایت دقت و توجه انجام گیرد تا از خطرات جانی و مالی جلوگیری نماید. توجه کنید که تخریب دیوارها باید با آگاهی کامل از وجود تأسیسات مکانیکی و الکتریکی صورت گیرد.

ساخت و ساز: پس از تخریب بایستی براساس طرح و برنامه ریزی انجام شده شروع به تعمیر و ساخت بخش های مورد نظر نمود. دقت نمایید که این مراحل خود شامل مواردی است که باید به ترتیب و طبق برنامه انجام گیرد.

بررسی کار و تایید آن: در آخر نیز همه جزئیات مراحل بازسازی توسط کارفرما بازرسی شده تا کیفیت کار و اتمام آن را تایید نماید. کلیه موارد باید براساس قراردادی که طرفین تنظیم کرده‌اند؛ انجام گرفته باشد.

چرا بازسازیِ ساختمان های قدیمی مهم تر است؟

با صرف هزینه کمتر در بازسازیِ ساختمان های قدیمی منجر به افزایش سطح کیفی و رفاهی آن و همچنین قیمت ساختمان خواهد شد. از طرفی این ساختمان ها برای افراد دارای ارزش معنوی زیادی هستند که موجب می‌شود تا به جای نوسازی به بازسازی آن بپردازند. البته بازسازی این نوع ساختمان ها به راحتی نبوده و مستلزم رعایت نکاتی نیز می‌باشد. برای مثال قبل از بازسازی ساختمان های قدیمی باید به بررسی نیاز یا عدم نیاز به تعویض مصالحی همچون لوله‌ ها، کاشی و سرامیک در تاسیسات ساختمان همچون سیستم لوله کشی، سیستم های سرمایشی و گرمایشی پرداخت.

بازسازی ساختمان در تهران

گروه مهندسی معماری Artdecostyle با بهره گیری از بروز ترین سبک های معماری روز دنیا و با داشتن تیمی مجرب در حوزه طراحی و اجرا در خدمت شما عزیزان است تا بازسازی در تهران را مناسب بودجه و سلیقه شما به انجام برساند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید و جهت بازدید از ملک برای بازسازی و ارائه ایده های طراحی ۳D مطابق خواست و سلیقه شما با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

بازسازی ساختمان به مجموعه فعالیت هایی گفته می‌شود که با هدف تعمیر و مرمت ساختمان صورت می‌گیرد

  • بازسازی حفاظتی
  • بازسازی سبکی ساختمان(آناستیلوز)
  • بازسازی به صورت پاکسازی سبکی
  • بازسازی تکمیلی ساختمان

با صرف هزینه کمتر در بازسازی ساختمان های قدیمی منجر به افزایش سطح کیفی و رفاهی آن و همچنین قیمت ساختمان خواهد شد. از طرفی این ساختمان ها برای افراد دارای ارزش معنوی زیادی هستند که موجب می‌شود تا به جای نوسازی به بازسازی آن بپردازند

گالری عکس

لطفا برای تماشای ویدئو زیر فیلتر شکن خود را روشن کنید.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *