بازسازی خانه

امروزه بازسازی خانه به دلایل مختلفی انجام می‌گیرد، برخی افراد سعی در تعمیر بخش هایی از خانه را دارند و برخی دیگر نیز می‌خواهند تغییراتی برای مدرن شدن خانه داشته باشند. از این رو بهتر است به صورت دقیق بدانید که بازسازی خانه چیست؟

بازسازی کلیه فعالیت ها و تغییراتی است که با هدف انجام تعمیرات برای حفظ و ماندگاری خانه و یا تغییرات ظاهری آن صورت می‌گیرد. این فعالیت ها ممکن است به صورت جزئی یا کلی صورت گیرد که لازم است در اجرای آن از پیمانکاران متبحر و با تجربه کمک گرفته شود تا به شکل اصولی بازسازی انجام گرفته و از مشکلات احتمالی جلوگیری گردد.

بازسازی خانه کلنگی

خانه های کلنگی به املاکی گفته می‌شود که به دلیل گذشت بیش از ۴۰ سال از ساخت آن، خانه دچار فرسودگی در تاسیسات و بنا شده و در برخی موارد نیز قابل سکونت نخواهد بود. افزایش سن در این خانه ها علاوه بر این که کیفیت بنا از دست رفته بر ارزش و قیمت آن نیز تاثیر خواهد داشت. به این معنا که عمر مفید خانه کلنگی به پایان رسیده و فقط ارزش زمین آن را در نظر خواهند گرفت البته گفتنی است که در برخی از این خانه ها با توجه به نوع مصالح به کار رفته، نحوه ساخت و نوع نگهداری عمر بیشتر داشته و حتی تا ۸۰ سال نیز قابل نشیمن خواهند بود. کافی است تا قسمت هایی از این خان هها را بازسازی کرد و تغییراتی را ایجاد نمود.

بازسازی-خانه-Artdecostyle

نحوه بازسازی خانه کلنگی؟  

بازسازی خانه قدیمی بستگی زیادی به قدمت بنا و حجم تعمیر آن خواهد داشت. به این معنی که هر چه قدمت خانه بیشتر باشد؛ مقاوم سازی و تغییر زیر بنای ساختمان بخش مهمتری از بازسازی را فرا می‌گیرد.

معمولا قسمتی اعظمی از تعمیرات خانه های کلنگی مربوط به تاسیسات آنها خواهد بود، چراکه اکثرا دارای فرسودگی لوله ها، برق کشی دیگر تاسیسات هستند. گاهی نیاز است تا کلیه این تاسیسات تخریب و کلا تعویض گردد. سیستم های آب و فاضلاب و گرمایش و سرمایش نیز از دیگر عواملی هستند که بخش زیادی از بازسازی را خواهند گرفت.

بیشترین سوالات سرچ شده توسط کاربران در گوگل
 • با چه نظمی خانه را بازسازی می کنید؟

کارهای سازه ای – کف ، سقف ، دیوار.
اولین کار تعمیر – لوله کشی ، سیم کشی گرمایش.
گچ بری ، کف پوش.
کار تعمیر دوم – لوله کشی ، گرمایش ، سیم کشی.
حمام ، آشپزخانه مناسب است.
تزیین.

 

 • آیا می توانید هنگام بازسازی در خانه ای زندگی کنید؟
اندازه و وسعت بازسازی خانه شما ممکن است به این معنی باشد که زندگی در محل کار برای شما غیرممکن است. … به عنوان مثال ، شما می توانید مدتی بدون آشپزخانه زنده بمانید ، اما نمی توانید در خانه ای بدون حمام زندگی کنید. همچنین ، ممکن است همیشه آب و برق نداشته باشید
 
 
 • آیا نصب کفپوش قبل از کابینت بهتر است؟
نصب کفپوش قبل از کابینت ها بهترین انتخاب برای اکثر کفپوش های چوبی است. وقتی متخصصان کف و سپس کابینت نصب می کنند ، راحت تر می توان همه چیز را به ارتفاع استاندارد رساند. این همچنین یک فرایند نصب ایمن تر برای کابینت های شما است ، زیرا هنگام نصب کفپوش ها هیچ آسیبی به آنها نمی زنید.
 
 
 

رعایت ایمنی در بازسازی خانه کلنگی

مهمترین اصلی که باید در بازسازی خانه های فرسوده در نظر گرفت، ایمنی است. در واقع  به دلیل قدمت بالای این خانه ها و میزان فرسودگی زیاد آنها میزان خطرات جانی را افزایش خواهد داد. در ساخت این خانه از سازه بنایی و مصالح بیشتر از سازه فلزی استفاده شده که سبب می‌شود تا در هنگام تخریب، خطرات زیادی داشته باشد. بنابراین بایستی نکات ایمنی به خوبی رعایت شود تا از خطرات جانی و مالی جلوگیری گردد

بازسازی خانه های کوچک

خرید خانه های کوچک با بودجه اغلب افراد متناسب بوده و روز به روز نیز در حال گسترش است. اغلب ساخت این خانه در طرح و سبک های مختلفی بوده و همین مورد موجب شده تا با سلیقه های افراد در تناقض باشد. طراحی نادرست، استفاده از مصالح نامرغوب، سبک قدیمی خانه و بسیاری موارد دیگر که سبب می‌شود تا افراد به فکر بازسازی بیافتند.

معمولا در بازسازی خانه های ۵۰ متری، دیوارهای آجری و گچی که برای جداسازی قسمتی از خانه قرار گرفته‌اند، را تخریب می‌کنند.

بازسازی-خانه-Artdecostyle

به این ترتیب فضای بیشتری بوجود آورده و در نتیجه فضا دلبازتر و نورگیرتر خواهد شد. روش های مختلفی وجود دارد که تغییرات قابل چشمگیری را در بازسازی این نوع خانه ها بوجود خواهد آورد. برای مثال:

رنگ: طبق علم زیباشناسی استفاده از رنگ های روشن و ملایم می‌تواند فضای کوچک را دلبازتر و در عین حال بزرگتر نشان دهد. البته از کاغذ دیواری نیز می‌توان استفاده کرد که در این مورد بهتر است از طرح های روشن و خلوت استفاده گردد.

آشپزخانه: در تعمیر آشپزخانه می‌توان کف پوش به رنگ روشن به کار گرفته و کابیت ها را به شکلی انتخاب کرد علاوه بر تناسب با فضا، جا کافی نیز داشته باشد.

مواردی دیگر مانند بازسازی سرویس بهداشتی و حمام و اتاق خواب وجود دارند که با رعایت یک سری نکات، می‌توان تغییرات قابل توجهی ایجاد نمود. البته لازم به ذکر است که تغییرات در دکوراسیون داخلی و وسایل نیز تاثیر بسزایی در زیبایی و بزرگ جلوه دادن فضا خواهند داشت.

بهتر است خانه را بازسازی کنیم یا از نو بسازیم؟

بازسازیِ خانه معمولا به منظور تعمیر و مقاوم سازی بخش هایی از خانه صورت می‌گیرد. به زبان ساده تر یعنی تغییر دادن و عوض کردن هر چیزی در یک ساختمان یا بنا که احتیاج دارد تا تعمیر شود. این در حالی است که از نو ساختن خانه به معنای خراب کردن و ساخت دوباره آن است. اینکه کدام بهتر است، به میزان بودجه و سلیقه افراد بستگی داشته و براسا آن تصمیم گیری خواهد شد. چراکه برخی افراد علاقه زیادی به خانه خود داشته و تنها نیاز به بازسازی و مقاوم سازی آن دارند. در مقابل برخی دیگر علاقه به مدرنیته و بروز بودن خانه داشته و تصمیم به از نو ساختن ان خواهند گرفت.

بازسازی-خانه-Artdecostyle

هزینه بازسازی خانه

برای مشخص کردن میزان هزینه بر بودن بازسازیِ خانه عوامل متعدید دخیل هستند که با توجه و برآورد آنها هزینه کل بازسازی مشخص خواهد شد. اگر شما نیز قصد تعمیر و بازسازی ساختمان خود را دارید، بهتر است تا به عوامل زیر دقت نمایید.
 • متراژ خانه: مسلما اندازه فضای مورد نظر در هزینه بازسازیِ تاثیر بسزایی خواهد داشت. در واقع هر چه میزان فضای مورد نظر بزرگتر باشد، هزینه بازسازی نیز افزایش خواهد یافت.
مصالح مورد استفاده: بسته به اینکه کیفیت مواد و مصالح مورد استفاده در بازسازیِ چگونه باشد، هزینه نیز متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است که استفاده از مصالح مرغوب باعث می‌شود تا استحکام و کیفیت خانه افزایش یافته و به نوعی این هزینه ارزش خواهد داشت
 • نوع بازسازیِ: در برخی موارد افراد تمایل دارند تا تغییراتی سطحی ایجاد نمایند که این مورد در کاهش هزینه ها تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین بسته به نوع بازسازی هزینه نیز متفاوت می‌باشد.
 • قدمت خانه: با توجه به طول عمر خانه هزینه بازسازی نیز متغییر خواهد بود. به این معنی که هر چه میزان سن خانه بیشتر باشد، طبیعتا به تعمیرات بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد. در نتیجه هزینه آن افزایش می‌یابد.
 • مراحل بازسازی

  در حالت کلی بازسازی به دو شکل زیر ساختی و دکوراسیون تقسیم بندی می‌شود. همان طور که از نام ها آنها پیداست در بازسازی زیر ساختی، تعمیرات به صورت اساسی و از پایه شکل خواهد گرفت. در حالی که در بازسازی دکوراسیون به صورت ظاهری بوده و بیشتر برای زیبایی به کار گرفته می‌شود. اما اگر بخواهیم مراحل بازسازی را بیان کنیم بایستی به موارد زیر اشاره کنیم:
  • بررسی خانه و میزان حجم کار: قبل از هر چیز بایستی میزان تعمیراتی که خانه نیاز دارد، مشخص گردد. لوله کشی آب و گاز، کف خانه، سرویس بهداشتی و حمام، دیوارها، سیستم سرمایشی و گرمایش، آشپزخانه و بسیاری موارد دیگر باید به صورت دقیق بازبینی و برآورد هزینه شود. اگر از شرکت پیمانکاری برای بازسازی استفاده می‌کنید، معمولا یک برنامه زمان بندی و نحوه کار را به شما ارائه خواهند داد.
 • تخریب اصولی: مسلما در تعمیر خانه نیاز خواهد بود تا بخش هایی تخریب و به شکل اصولی بازسازیِ گردد. لازم به ذکر است که تخریب مهمترین مرحله از بازسازی و تعمیر محسوب شده و در صورت رعایت نکردن مسائل اصولی ممکن است خطرات جانی و مالی در بر داشته باشد. در واقع در هر مرحله بایستی تدابیر خاصی در نظر گرفته شود تا تخریب خود باعث تخریب دیگر و ضرر مالی نگردد.

سیستم لوله کشی و زیرسازی: از مهمترین موارد در تعمیر خانه، توجه به زیرساخت ساختمان است. در اغلب خانه ها لوله کشی و سیم کش های برق دچار پوسیدگی هستند که متعاقبا خطراتی در پی خواهند داشت. از این رو بایستی از متخصصین در این حوزه کمک و مشورت گرفته شود تا از هزینه های احتمالی در آینده جلوگیری شود.

 • توجه به عایق بندی: برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل خانه و پوسته و پوسته شدن گچ و رنگ دیوار، نیاز به عایق کاری است. عایق بندی آشپزخانه و حمام و دستشویی جزء ضروریات بوده و ادامه بازسازی را راحت تر خواهد کرد. از طرفی نوعی عایق برای سرما و گرما نیز محسوب خواهند بود.

بازسازی-خانه-Artdecostyle

 

 • تعویض درب و پنجره: در صورت پوسیدگی و خرابی درب ها و پنجره ها بایستی نسبت به تعویض آنها اقدام نمود. استفاده از متریال های جدید و بروز در این مورد علاوه بر ایمنی نوعی عایق صدا و گرما و سرما نیز به حساب خواهند آمد.
 • کف ساختمان: معمولا کف خانه را برای جلوگیری از نفوذ رطوبت عایق کرده و پس از آن از متریال های مورد نظر برای کفپوش استفاده می‌شود. سرامیک، لمینیت و پارکت از انواع این متریال ها بوده که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارا می‌باشند.
 • گچ کاری: پس از گذراندن مراحل بالا نوبت به گچ کاری و سقف می‌رسد. در تعمیر سقف نیز می‌توان از سقف های کاذب و یا گچ بری های آماده استفاده کرد.
 • رنگ آمیزی دیوارها: آخرین مرحله رنگ آمیزی دیوارهای خانه است که بسته به سلیق افراد از کاغذ دیواری نیز استفاده می‌شود. همچنین برای ایجاد یک نمای بهتر و منحصر بفرد می‌توانید، آجرنما و یا سنگ نیز بر روی دیوارها به کار گیرید.

بازسازی خانه در تهران

گروه مهندسی معماری Artdecostyle با بهره گیری از بروز ترین سبک های معماری روز دنیا و با داشتن تیمی مجرب در حوزه طراحی و اجرا در خدمت شما عزیزان است تا بازسازی در تهران را مناسب بودجه و سلیقه شما به انجام برساند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید و جهت بازدید از ملک برای بازسازی و ارائه ایده های طراحی ۳D مطابق خواست و سلیقه شما با ما در تماس باشید.

 

سوالات متداول

بازسازی کلیه فعالیت ها و تغییراتی است که با هدف انجام تعمیرات برای حفظ و ماندگاری خانه و یا تغییرات ظاهری آن صورت می‌گیرد

در حالت کلی بازسازی به دو شکل زیر ساختی و دکوراسیون تقسیم بندی می‌شود. همان طور که از نام ها آنها پیداست در بازسازی زیر ساختی، تعمیرات به صورت اساسی و از پایه شکل خواهد گرفت. در حالی که در بازسازی دکوراسیون به صورت ظاهری بوده و بیشتر برای زیبایی به کار گرفته می‌شود

برای مشخص کردن میزان هزینه بر بودن بازسازی خانه عوامل متعدید دخیل هستند.

 • متراژ خانه: مسلما اندازه فضای مورد نظر در هزینه بازسازی تاثیر بسزایی خواهد داشت. در واقع هر چه میزان فضای مورد نظر بزرگتر باشد، هزینه بازسازی نیز افزایش خواهد یافت.

 

گالری عکس

لطفا برای تماشای ویدئو زیر فیلتر شکن خود را روشن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *