بازسازی خانه های قدیمی

هر خانه‌ای پس از گذشت چندین سال فرسوده و قدیمی می‌شود که با بازسازی آن می‌توان زیبایی و راحتی را دوباره به ارمغان آورد و به نوعی از خطرات جانی و مالی نیز پیشگیری کرد. در واقع بازسازی خانه های قدیمی شامل فعالیت هایی است که که با انجام دادن آنها عمر بنا افزایش یافته و همچنین بوسیله تعمیرات بخش هایی از آن، به حفظ و ماندگاری و همچنین زیبایی بصری و کارایی این خانه ها کمک می‌کند.

بازسازی-خانه های-قدیمی-ارت دکو استایل

در حال حاضر بازسازیِ خانه های قدیمی نیازمند دانستن و رعایت یک سری قوانین است تا روند آن طبق اصول پیش برود. از مهمترین نکاتی که در بازسازی این خانه ها باید به آن توجه کرد، رعایت اصولی پروسه تخریب است. چراکه این نوع خانه ها اغلب دارای پوسیدگی ها و سستی های زیادی هستند که ممکن است موجب تلفات جانی و مالی گردد. از طرفی صاحب خانه ها دوست ندارند تا تخریب خارج از برنامه تعمیرات پیش آید. بنابراین بایستی از افراد متبحر کمک گرفته و نسبت به نقشه خانه قدیمی آگاهی کامل داشته باشید.

بازسازی ارزان خانه های قدیمی

برای داشتن بازسازی خانه های قدیمی که از نظر اقتصادی باصرفه باشد، می توانید این کار را به گروه مهندسی آرت دکو بسپارید. پروژه های بازسازی با کمک گرفتن از افراد حرفه ای، علاوه بر اقتصادی بودن می تواند طراحی و دکوراسیون زیبایی برای شما رقم بزند پس جای هیچ نگرانی در این موضوع نیست. پروژه های ساختمانی خود را با خیالی راحت به گروه آرت دکو بسپارید.

آیا خانه های قدیمی مناسب بازسازی هستند ؟

معمولا خانه های قدیمی بیشتر از هر چیز دارای ارزش معنوی برای افراد هستند. کودکی و جوانی و عمر افراد در این خانه ها سپری شده و دارای خاطرات تلخ و شیرین بسیاری می‌باشند. بنابراین تصمیم می‌گیرند تا این خانه ها را به جای تخریب، تعمیر کرده و خاطرات خود را حفظ کنند. از طرفی دیگر ممکن است که خانه هایِ قدیمی به صورت اصولی بنا شده و هنوز هم استحکام کافی را داشته باشند، بنابراین با انجام تنها برخی تعمیرات می‌توانند به زندگی خود در این خانه ادامه دهند. در این راه بهتر است تا کار را به کاردان سپرده و از شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، کمک بگیرید. چراکه این شرکت ها با داشتن تجربه و تخصص مراحل بازسازی براساس اصول و قواعد پیش خواهند برد. حتی بازسازی خانه های قدیمی با کم ترین هزینه نیز در این موارد قابل اجرا بوده و هزینه زیادی برای آنها در برنخواهد داشت.  

بازسازی خانه های قدیمی کلنگی

یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین مسائل در زندگی هر انسان، خانه و منزل اوست که محلی برای زندگی کردن او می باشد. مکانی که هم می تواند مایه ی شور و شوق زندگی باشد و هم می تواند ساکنین خود را از زندگی دلسرد نماید. آنچه که واضح است این است که هر خانه ای بالاخره پس از مدتی دچار فرسودگی می شود و نیازمند بازسازی است یا در صورت حفظ استحکام نیز ساختار و طرح آن قدیمی شده و با مدل های جدید و بروز همخوانی نخواهد داشت. در این صورت نیازمند بازسازی خانه های قدیمی هستیم. با انجام بازسازی خانه می توانید علاوه بر آن که خانه های خود را نو و زیبا کرده اید، احتمال رخداد حادثه را برای خود و خانواده کم تر کنید و امنیت و آرامش را به خود هدیه دهید.

بازسازی خانه هایِ قدیمی روستایی

در حال حاضر توسعه گردشگری رونق زیادی پیدا کرده و اغلب افراد تمایل دارند تا تعطیلات خود را در تفریحگاه های سنتی و قدیمی سپری کنند.از این رو اغلب افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، خانه های قدیمی روستایی را بازسازی کرده و تغییر کاربری می‌دهند تا صنعت گردشگری رونق بیشتری پیدا کند.  دلیل دیگری که بازسازی خانه هایِ قدیمی روستایی دارد، حفظ بافت سنتی خانه و عناصر روستایی آن است. به این دلیل که در ساخت این بناها از المان ها و مصالح قدیمی مانند تیر چوبی، کاه گل و… استفاده می‌شود.

یکی از اصولی که باید در ساخت یا بازسازی خانه های روستایی رعایت شود، استفاده از مصالح بومی هر منطقه است. مثلا برای بازسازی یک خانه روستایی در شمال کشور می‌توانید در طراحی فضا از چوب استفاده کنید. همچنین برای ساخت خانه در نواحی گرم و خشک ایران می‌توان از خشت و آجر استفاده نمود. در واقع استفاده از مصالح مناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوای منطقه یکی از اصول هایی است که بایستی در تعمیر این بناها مورد توجه قرار گرفته شود.

بازسازی-خانه های-قدیمی-ارت دکو استایل

بیشترین سوالات سرچ شده توسط کاربران در گوگل
 • هزینه بازسازی خانه قدیمی چقدر است؟
هزینه متوسط ​​برای بازسازی کامل یک  خانه بسته به ویژگی های ساختمان ، قیمت می تواند به شدت تغییر کند. برچسب قیمت نهایی به طور معمول بستگی به هرگونه تعمیر سازه ای یا مکانیکی ، مساحت مربع ، مسائل اساسی ، محل و مصالح مورد استفاده دارد
 
 
 • آیا بازسازی خانه قدیمی ارزش دارد؟

بازسازی یک خانه قدیمی می تواند با ارزش ترین کار در جهان باشد در صورتی که شما بافکر و دید باز یه سمت بازسازی پیش بروید تا بتوانید هزینه های احتمالی را در نظر بگیرید

 • ابتدا در خانه قدیمی چه چیزی را باید تعمیر کنم؟
اولویت شماره ۱ سقف نشتی
لوله های چکه کننده و وسایل لوله کشی نیز باید در صورت چکیدن آب به داخل منزل و نه در تخلیه به عنوان یک اولویت تلقی شوند
اولویت شماره ۲ مسائل مربوط به برق 
اولویت شماره ۳ 
ایوان های بتنی صاف
پله های صاف یا شیب دار
نرده های شل یا ضعیف
 

چگونه خانه قدیمی خود را بازسازی کنیم؟

اولین مرحله در بازسازی خانه های قدیمی داشتن یک نقشه کامل از کار و تعیین نیاز است. اگر در این مرحله دقت لازم را به کار ببرید، می توانید باقی مراحل بازسازی را با سرعت بیش تری انجام دهید. مرحله بعد از طراحی نقشه، برآورد قیمت بازسازی خانه و بودجه بندی می باشد. دراین مرحله هزینه های لازم برای تهیه مواد و مصالح لازم و دستمزد نیروی انسانی لازم برآورده می شود، آنچه در این قسمت مهم است مدیریت درست هزینه هاست، که خرید یک خانه کلنگی را بسیار باصرفه تر از خرید خانه نوساز می کند.

در مرحله بعدی،  حذف قسمت های قدیمی و مورد بازسازی قرار گرفته صورت می گیرد که حتما با نظارت مهندسین ساختمانی شرکت، صورت بگیرد. در صورت نداشتن تجربه کافی، برای مثال ممکن است در تخریب دیوار های داخلی، به لوله کشی ساختمان آسیب زده شود و یا احتمال ریزش آوار وجود داشته باشد. بعد از تخریب، نوبت به مرحله ساخت و ساز در بازسازی خانه های قدیمی می رسد. بخش زیادی از بودجه در این مرحله صرف می شود. کارهایی مثل گچ کاری، سیمان کاری، سیم کشی، لوله کشی دراین مرحله صورت می گیرد.

آخرین مرحله در بازسازی خانه های قدیمی ، طراحی کردن محیط داخلی و انجام امور مرتبط با تزئین و زیبا سازی یا نماسازی منزل است. گچ کاری و سقف کاذب ، نصب کاغذ دیواری ، ساخت کمد های دیواری از جمله مراحل مربوط در طراحی داخلی است.

بهتر است در صورت نداشتن تجربه در این زمینه با کارشناسان ما در شرکت آرت دکو مشورت نمایید.

انواع بازسازی های خانه های قدیمی

برای بازسازی خانه های قدیمی روش های مختلفی پیش رو دارید. خانه های قدیمی هریک از سبک های معماری خاصی پیروی می کنند و از طرفی هم به درجات مختلفی آسیب دیده اند پس نمی توان یک روش واحد برای بازسازی تمام خانه ها در نظر گرفت.

به طور کلی در بازسازی خانه های قدیمی دو روش حفاظتی و سبکی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه این دو روش در بازسازی را شرح خواهیم داد.

در بازسازی به روش سبکی، کاربر سبک و معماری خانه ای که برای بازسازی مد نظر دارد را می پسندد، و تصمیم می گیرد که بازسازی را با کمترین تغییرات درسبک معماری به پیش ببرد. البته این موضوع به معنای تعمیر و عوض کردن بخش های خانه نیست،  بلکه به معنای رعایت سبک در اجرای عملیات مختلف معماری است. به عبارتی شما بخش ها و قطعات خانه را با قطعاتی مشابه و کاملا جدید جایگزین می کنید.

در نمونه بازسازی های حفاظتی، خانه های شما دچار آسیب های مختلفی گشته اند و همین موضوع می سبب می گردد تا عملیات بازسازی را با دقت بیش تری بخواهید انجام دهید. به عبارتی در این روش،  بنا از لحاظ ساختاری ضعیف شده است و هدف تقویت ساختار با تعمیر و بازسازی بخش های اصلی آن از جمله دیوارها و ستون ها خواهد بود.

بازسازی سقف خانه های قدیمی

سقف خانه های قدیمی از گچ بری های زیبا و با اشکال و طرح های مختلف ساخته شده و این سبک بسیار در گذشته رایج بوده است. به گونه‌ای که حتی طرح ها و نقاشی های زیبایی هم روی دیوار و سقف انجام می شده که هم زیبایی آن را دو چندان کند و هم فضای خانه را دل نشین تر کند. از این رو زیبایی سقف و دیوارها یکی از مهمترین عناصر در بازسازی ساختمان های قدیمی بوده است.

امروزه این سبک تغییرات زیادی پیدا کرده و اغلب مردم در بازسازی سقف خانه های قدیمی از المان های جدید مانند سقف های کاذب و نورپردازی استفاده می‌کنند. بنابراین تعیر به جای تخریب سقف گزینه مناسبی بوده که سبب می‌شود تا تغییرات بیشتر جلوه پیدا کنند. در حالت کلی می‎توان عنوان کرده که سقف یکی از مهمترین المان ‌های معماری داخلی است که دارای قابلیت بسیاری در ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی می‌باشد.

بازسازی-خانه های-قدیمی-ارت دکو استایل

طرح خانه های قدیمی

برای بازسازی یک خانِه قدیمی قبل از هر چیز بایستی با یک تیم مجرب در این زمینه مشورت نمایید. بسته به اینکه چه مکان هایی از خانه قرار است بازسازی شود، ایده ها و طرح های مختلفی می‌توان ارائه کرد. برای مثال اگر تمایل به مدرن کردن فضای داخلی خانه دارید از عناصری مانند سقف های کاذب، کاغذ دیواری، کابینت های مدرن و کفپوش های پارکت و یا لمینیت می‌توانید استفاده کنید. بنابراین اینکه چه طرح و ایده‌ای برای بازسازی به کار گرفته شود کاملا به سلیقه شما و تخصص و تجربه پیمانکاران بستگی خواهد داشت.

لازم به ذکر است که اغلب این بازسازی برای ایجاد فضای بزرگتر صورت می‌گیرد، چراکه خانه های قدیمی به صورت اتاق های کوچک و جداگانه بوده و فضای کمتری را در اختیار افراد قرار می‌داده است. استفاده از المان‌ها و قسمت ‌های مختلف خانه به طرز مختلف باعث بزرگ ‌تر شدن فضای شما و زیبایی بیشتر محیط می‌شود

گالری عکس

بازسازی اتاق خواب های قدیمی

بازسازی اتاق خواب های قدیمی تاثیر زیادی در روحیه افراد داشته و فضایی جدیدی را بوجود خواهد آورد. در این بایستی نکاتی را در نظر بگیرید تا از فضا اتاق حداکثر استفاده را کنید. برخی از این نکات شامل:

 • اگر می‌خواهید فضا را بزرگتر از آن چیزی که هست جلوه دهید، سراغ رنگ های روشن برای دیوارها بروید. معمولا استفاده از رنگ سفید این امکان را به شما می‌دهد تا با اضافه کردن المان های دیگر به اتاق هماهنگی خوبی ایجاد گردد. همچنین استفاده از کاغذ دیواری نیز می‌تواند اتاق را از حالت بی روح و قدیمی درآورد.
 • تغییر پنجره و ایجاد نور بیشتر نیز از جمله تغییراتی است که در بازسازی اتاق خواب صورت می‌گیرد. پس از آن می‌توانید از یک پرده متناسب با دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنید. اگر اتاق شما نورگیر نیست، می‌توانید از نورپردازی های سقفی استاده کنید.
 • اگر وسایل چوبی قدیمی در اتاق خواب دارید با سوهان کشی و رنگ آمیزی می‌توانید تنوع خوبی ایجاد کنید. با استفاده از این کار در هزینه های نیز صرفه جویی خواهید کرد.
 • بازسازی کف اتاق خواب نیز تاثیر زیادی در تغییر آن خواهد داشت و می‌توانید از پارکت و لمینیت برای این منظور بهره ببرید.

مراحل بازسازیِ خانه های قدیمی

مراحل بازسازی بایستی براساس اصول و قواعد پیش رود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. این مراحل شامل:

تعیین شرایط: اولین مرحله از بازسازی، بررسی شرایط و وضعیت خانه می‌باشد. در این صورت میزان تعمیر و حجم کار مشخص شده و از آن مهمتر بودجه مورد نیاز تعیین خواهد شد.

پیمانکار: آنچه که در بازسازی این نوع خانه ها وجود دارد این است که نیازمند به دانش فنی و تجربی بالا می‌باشد. برای اجرای هر عملیات بازسازی بایستی بررسی های لازمه انجام گیرد و سپس بازسازی اجرا شود. از این رو بهترین کار پیدا کردن یک پیمانکار مطمئن است. پیمانکار با بررسی بنا و شنیدن درخواست‌ های شما با در نظر گرفتن بودجه، طرح اولیه را به شما ارائه خواهد داد.

شروع عملیات بازسازی: پس از تواقف و بستن قرارداد با پیمانکار طبق زمان بندی شروع به تعمیر خواهند کرد. معمولا در بازسازی بخش های مختلفی مورد تعیر و جابجایی قرار می‌گیرد که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • تخریب دیوارهای اضافی برای ایجاد فضای بزرگتر نیاز خواهد بود. البته لازم به ذکر است که براساس قوانین سازمان نظام مهندسی هر گونه تغییر کاربری به مجوز نیاز خواهد داشت.
 • قطع کردن برق و گاز برای افزایش ایمنی کارگران در هنگام اجرای عملیات
 • جدا کردن تمامی تأسیسات مکانیکی مانند شیرآلات، کابینت‌ ها، درب و پنجره‌ ها
 • تخریب کاشی های حمام، دستشویی و آشپزخانه و همچنین کندن سرامیک یا موزاییک های کف خانه
 • سیمان کاری کف و دیوارهای بخش‌های مختلف خانه از جمله پذیرایی، اتاق خواب‌ها و سرویس‌های بهداشتی
 • عایق کاری سرویس بهداشتی و حمام
 • اجرای برق کشی و لوله کشی
 • گچ کاری کلیه دیوارها
 • بازسازی سقف و اجرای کف خانه
 • رنگ آمیزی و نقاشی یا استفاده از کاغذ دیواری
 • اجرای کابینت ‌های جدید
 • نصب درب ها و شیر آلات

بازسازی-خانه های-قدیمی-ارت دکو استایل

مراحل و مدارک دریافت مجوز خانه های قدیمی

برای گرفتن مجوز های لازم باید مراحل زیر طی شوند:

اولین مرحله شامل صدور مجوز در دفاتر خدمات الکترونیک یا شهرداری می باشد. سپس مسئول پرونده جهت بازدید از مکان به آدرس مورد نظر مراجعه می کند تا ابعاد زمین، عرض خیابان و دیگر موارد را مورد بررسی قرار دهد.

 پس از آن که مرحله های قبل انجام گردید، کارشناس شهرداری دستوری مبنی بر تهیه نقشه به مالک صادر می نماید. پس از نهایی شدن نقشه، عوارض نو سازی و شهر سازی توسط شهرداری تعیین می شود و مالک ملزم به پرداخت آن است.

 در این مرحله نوبت به تایید نقشه ساختمان توسط معماری، برق و مکانیک و سازه می رسد. و در صورت تایید این نهادها، مدارک موجود به تاییدیه رئیس سازمان صدور پروانه، شهردار می رسد. در مرحله آخر پروانه ساختمان آماده چاپ است.

نحوه بازسازی خانه هایِ قدیمی

بازسازی این خانه ها به درجات مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که باعث می‌شود تا نحوه بازسازی خانه های قدیمی متفاوت باشد. برای بازسازی بناهای قدیمی روش های مختلفی پیش رو وجود دارد که دلیل ان این است که هر کدام از این خانه ها از سبک معماری متفاوتی برخوردار هستند. به طور کلی در بازسازی خانه های قدیمی به دو روش سبکی و حفاظتی عمل می‌کنند.

بازسازی سبکی: به این معنا است که صاحب خانه از سبک و معماری خانه رضایت داشته و علاقه‌ای به تغییر کلی آن نخواهد داشت. بنابراین تصمیم بگیرد که بازسازی را با کمترین تغییرات در سبک معماری به پیش ببرد. معماران و پیمانکاران نیز با رعایت سبک خانه عملیات تعمیر و اجرایی را پیش خواهند برد.

بازسازی حفاظتی: همان طور که اشاره شد خانه های قدیمی دارای درجات مختلفی از آسیب هستند و همین مورد موجب می‌شود تا عملیات بازسازی سطح های متفاوتی داشته باشد. به عبارتی در این روش بنا از لحاظ ساختاری تضعیف شده است و هدف تقویت ساختار با تعمیر و بازسازی بخش‌های اصلی آن از جمله دیوار‌ها و ستون‌ها خواهد بود.

آیا نوسازی خانه های قدیمی به مجوز نیاز دارد؟

برای انجام اقداماتی مثل تخریب دیواره های داخلی ، جابجایی راه پله و جابجایی دیواره های پارکینگ حتما باید مجوز های  لازم از شهرداری کسب کرد ، در غیر اینصورت فرد به عنوان متخلف شناخته شده و ملزم به پرداخت جریمه و یا حتی تخریب سازه می باشد. به یاد داشته باشیدکه انجام کارهایی مثل : تخلیه و حفر چاه فاضلاب ، تعمیرات لوله کشی ، سیمان کاری و سفید کاری نیاز به تهیه مجوز از شهرداری نیست .

بازسازی خانه های قدیمی در تهران

گروه مهندسی معماری Artdecostyle با بهره گیری از بروز ترین سبک های معماری روز دنیا و با داشتن تیمی مجرب در حوزه طراحی و اجرا در خدمت شما عزیزان است تا بازسازی در تهران را مناسب بودجه و سلیقه شما به انجام برساند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید و جهت بازدید از ملک برای بازسازی و ارائه ایده های طراحی ۳D مطابق خواست و سلیقه شما با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

معمولا خانه های قدیمی بیشتر از هر چیز دارای ارزش معنوی برای افراد هستند. کودکی و جوانی و عمر افراد در این خانه ها سپری شده و دارای خاطرات تلخ و شیرین بسیاری می‌باشند. بنابراین تصمیم می‌گیرند تا این خانه ها را به جای تخریب، تعمیر کرده و خاطرات خود را حفظ کنند

بازسازی سبکی: به این معنا است که صاحب خانه از سبک و معماری خانه رضایت داشته و علاقه‌ای به تغییر کلی آن نخواهد داشت. بنابراین تصمیم بگیرد که بازسازی را با کمترین تغییرات در سبک معماری به پیش ببرد

بازسازی حفاظتی: همان طور که اشاره شد خانه های قدیمی دارای درجات مختلفی از آسیب هستند و همین مورد موجب می‌شود تا عملیات بازسازی سطح های متفاوتی داشته باشد

در بازسازی سقف خانه های قدیمی از المان های جدید مانند سقف های کاذب و نورپردازی استفاده می‌کنند. بنابراین تعیر به جای تخریب سقف گزینه مناسبی بوده که سبب می‌شود تا تغییرات بیشتر جلوه پیدا کنند

لطفا برای تماشای ویدئو زیر فیلتر شکن خود را روشن کنید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *