بازسازی خانه های قدیمی

هر خانه‌ای پس از گذشت چندین سال فرسوده و قدیمی می‌شود که با بازسازی آن می‌توان زیبایی و راحتی را دوباره به ارمغان آورد و به نوعی از خطرات جانی و مالی نیز پیشگیری کرد. در واقع بازسازی خانه های قدیمی شامل فعالیت هایی است که که با انجام دادن آنها عمر بنا افزایش یافته و همچنین بوسیله تعمیرات بخش هایی از آن، به حفظ و ماندگاری و همچنین زیبایی بصری و کارایی این خانه ها کمک می‌کند.

بازسازی-خانه های-قدیمی-ارت دکو استایل

در حال حاضر بازسازیِ خانه های قدیمی نیازمند دانستن و رعایت یک سری قوانین است تا روند آن طبق اصول پیش برود. از مهمترین نکاتی که در بازسازی این خانه ها باید به آن توجه کرد، رعایت اصولی پروسه تخریب است. چراکه این نوع خانه ها اغلب دارای پوسیدگی ها و سستی های زیادی هستند که ممکن است موجب تلفات جانی و مالی گردد. از طرفی صاحب خانه ها دوست ندارند تا تخریب خارج از برنامه تعمیرات پیش آید. بنابراین بایستی از افراد متبحر کمک گرفته و نسبت به نقشه خانه قدیمی آگاهی کامل داشته باشید.

آیا خانه های قدیمی مناسب بازسازی هستند ؟

معمولا خانه های قدیمی بیشتر از هر چیز دارای ارزش معنوی برای افراد هستند. کودکی و جوانی و عمر افراد در این خانه ها سپری شده و دارای خاطرات تلخ و شیرین بسیاری می‌باشند. بنابراین تصمیم می‌گیرند تا این خانه ها را به جای تخریب، تعمیر کرده و خاطرات خود را حفظ کنند. از طرفی دیگر ممکن است که خانه هایِ قدیمی به صورت اصولی بنا شده و هنوز هم استحکام کافی را داشته باشند، بنابراین با انجام تنها برخی تعمیرات می‌توانند به زندگی خود در این خانه ادامه دهند. در این راه بهتر است تا کار را به کاردان سپرده و از شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، کمک بگیرید. چراکه این شرکت ها با داشتن تجربه و تخصص مراحل بازسازی براساس اصول و قواعد پیش خواهند برد. حتی بازسازی خانه های قدیمی با کم ترین هزینه نیز در این موارد قابل اجرا بوده و هزینه زیادی برای آنها در برنخواهد داشت.  

بازسازی خانه هایِ قدیمی روستایی

در حال حاضر توسعه گردشگری رونق زیادی پیدا کرده و اغلب افراد تمایل دارند تا تعطیلات خود را در تفریحگاه های سنتی و قدیمی سپری کنند. از این رو اغلب افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، خانه های قدیمی روستایی را بازسازی کرده و تغییر کاربری می‌دهند تا صنعت گردشگری رونق بیشتری پیدا کند.   دلیل دیگری که بازسازی خانه هایِ قدیمی روستایی دارد، حفظ بافت سنتی خانه و عناصر روستایی آن است. به این دلیل که در ساخت این بناها از المان ها و مصالح قدیمی مانند تیر چوبی، کاه گل و… استفاده می‌شود. یکی از اصولی که باید در ساخت یا بازسازی خانه های روستایی رعایت شود، استفاده از مصالح بومی هر منطقه است. مثلا برای بازسازی یک خانه روستایی در شمال کشور می‌توانید در طراحی فضا از چوب استفاده کنید. همچنین برای ساخت خانه در نواحی گرم و خشک ایران می‌توان از خشت و آجر استفاده نمود. در واقع استفاده از مصالح مناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوای منطقه یکی از اصول هایی است که بایستی در تعمیر این بناها مورد توجه قرار گرفته شود.

بازسازی-خانه های-قدیمی-ارت دکو استایل

بیشترین سوالات سرچ شده توسط کاربران در گوگل
 • هزینه بازسازی خانه قدیمی چقدر است؟
هزینه متوسط ​​برای بازسازی کامل یک  خانه بسته به ویژگی های ساختمان ، قیمت می تواند به شدت تغییر کند. برچسب قیمت نهایی به طور معمول بستگی به هرگونه تعمیر سازه ای یا مکانیکی ، مساحت مربع ، مسائل اساسی ، محل و مصالح مورد استفاده دارد
 
 
 • آیا بازسازی خانه قدیمی ارزش دارد؟

بازسازی یک خانه قدیمی می تواند با ارزش ترین کار در جهان باشد در صورتی که شما بافکر و دید باز یه سمت بازسازی پیش بروید تا بتوانید هزینه های احتمالی را در نظر بگیرید

 

 • ابتدا در خانه قدیمی چه چیزی را باید تعمیر کنم؟
اولویت شماره ۱ سقف نشتی
لوله های چکه کننده و وسایل لوله کشی نیز باید در صورت چکیدن آب به داخل منزل و نه در تخلیه به عنوان یک اولویت تلقی شوند
اولویت شماره ۲ مسائل مربوط به برق 
اولویت شماره ۳ 
ایوان های بتنی صاف
پله های صاف یا شیب دار
نرده های شل یا ضعیف
 

بازسازی سقف خانه های قدیمی

سقف خانه های قدیمی از گچ بری های زیبا و با اشکال و طرح های مختلف ساخته شده و این سبک بسیار در گذشته رایج بوده است. به گونه‌ای که حتی طرح ها و نقاشی های زیبایی هم روی دیوار و سقف انجام می شده که هم زیبایی آن را دو چندان کند و هم فضای خانه را دل نشین تر کند. از این رو زیبایی سقف و دیوارها یکی از مهمترین عناصر در بازسازی ساختمان های قدیمی بوده است. امروزه این سبک تغییرات زیادی پیدا کرده و اغلب مردم در بازسازی سقف خانه های قدیمی از المان های جدید مانند سقف های کاذب و نورپردازی استفاده می‌کنند. بنابراین تعیر به جای تخریب سقف گزینه مناسبی بوده که سبب می‌شود تا تغییرات بیشتر جلوه پیدا کنند. در حالت کلی می‎توان عنوان کرده که سقف یکی از مهمترین المان ‌های معماری داخلی است که دارای قابلیت بسیاری در ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی می‌باشد.

بازسازی-خانه های-قدیمی-ارت دکو استایل

طرح خانه های قدیمی

برای بازسازی یک خانِه قدیمی قبل از هر چیز بایستی با یک تیم مجرب در این زمینه مشورت نمایید. بسته به اینکه چه مکان هایی از خانه قرار است بازسازی شود، ایده ها و طرح های مختلفی می‌توان ارائه کرد. برای مثال اگر تمایل به مدرن کردن فضای داخلی خانه دارید از عناصری مانند سقف های کاذب، کاغذ دیواری، کابینت های مدرن و کفپوش های پارکت و یا لمینیت می‌توانید استفاده کنید. بنابراین اینکه چه طرح و ایده‌ای برای بازسازی به کار گرفته شود کاملا به سلیقه شما و تخصص و تجربه پیمانکاران بستگی خواهد داشت.

لازم به ذکر است که اغلب این بازسازی برای ایجاد فضای بزرگتر صورت می‌گیرد، چراکه خانه های قدیمی به صورت اتاق های کوچک و جداگانه بوده و فضای کمتری را در اختیار افراد قرار می‌داده است. استفاده از المان‌ها و قسمت ‌های مختلف خانه به طرز مختلف باعث بزرگ ‌تر شدن فضای شما و زیبایی بیشتر محیط می‌شود

بازسازی اتاق خواب های قدیمی

بازسازی اتاق خواب های قدیمی تاثیر زیادی در روحیه افراد داشته و فضایی جدیدی را بوجود خواهد آورد. در این بایستی نکاتی را در نظر بگیرید تا از فضا اتاق حداکثر استفاده را کنید. برخی از این نکات شامل:

 • اگر می‌خواهید فضا را بزرگتر از آن چیزی که هست جلوه دهید، سراغ رنگ های روشن برای دیوارها بروید. معمولا استفاده از رنگ سفید این امکان را به شما می‌دهد تا با اضافه کردن المان های دیگر به اتاق هماهنگی خوبی ایجاد گردد. همچنین استفاده از کاغذ دیواری نیز می‌تواند اتاق را از حالت بی روح و قدیمی درآورد.
 • تغییر پنجره و ایجاد نور بیشتر نیز از جمله تغییراتی است که در بازسازی اتاق خواب صورت می‌گیرد. پس از آن می‌توانید از یک پرده متناسب با دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنید. اگر اتاق شما نورگیر نیست، می‌توانید از نورپردازی های سقفی استاده کنید.
 • اگر وسایل چوبی قدیمی در اتاق خواب دارید با سوهان کشی و رنگ آمیزی می‌توانید تنوع خوبی ایجاد کنید. با استفاده از این کار در هزینه های نیز صرفه جویی خواهید کرد.
 • بازسازی کف اتاق خواب نیز تاثیر زیادی در تغییر آن خواهد داشت و می‌توانید از پارکت و لمینیت برای این منظور بهره ببرید.

مراحل بازسازیِ خانه های قدیمی

مراحل بازسازی بایستی براساس اصول و قواعد پیش رود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. این مراحل شامل: تعیین شرایط: اولین مرحله از بازسازی، بررسی شرایط و وضعیت خانه می‌باشد. در این صورت میزان تعمیر و حجم کار مشخص شده و از آن مهمتر بودجه مورد نیاز تعیین خواهد شد. پیمانکار: آنچه که در بازسازی این نوع خانه ها وجود دارد این است که نیازمند به دانش فنی و تجربی بالا می‌باشد. برای اجرای هر عملیات بازسازی بایستی بررسی های لازمه انجام گیرد و سپس بازسازی اجرا شود. از این رو بهترین کار پیدا کردن یک پیمانکار مطمئن است. پیمانکار با بررسی بنا و شنیدن درخواست‌ های شما با در نظر گرفتن بودجه، طرح اولیه را به شما ارائه خواهد داد. شروع عملیات بازسازی: پس از تواقف و بستن قرارداد با پیمانکار طبق زمان بندی شروع به تعمیر خواهند کرد. معمولا در بازسازی بخش های مختلفی مورد تعیر و جابجایی قرار می‌گیرد که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:
 • تخریب دیوارهای اضافی برای ایجاد فضای بزرگتر نیاز خواهد بود. البته لازم به ذکر است که براساس قوانین سازمان نظام مهندسی هر گونه تغییر کاربری به مجوز نیاز خواهد داشت.
 • قطع کردن برق و گاز برای افزایش ایمنی کارگران در هنگام اجرای عملیات
 • جدا کردن تمامی تأسیسات مکانیکی مانند شیرآلات، کابینت‌ ها، درب و پنجره‌ ها
 • تخریب کاشی های حمام، دستشویی و آشپزخانه و همچنین کندن سرامیک یا موزاییک های کف خانه
 • سیمان کاری کف و دیوارهای بخش‌های مختلف خانه از جمله پذیرایی، اتاق خواب‌ها و سرویس‌های بهداشتی
 • عایق کاری سرویس بهداشتی و حمام
 • اجرای برق کشی و لوله کشی
 • گچ کاری کلیه دیوارها
 • بازسازی سقف و اجرای کف خانه
 • رنگ آمیزی و نقاشی یا استفاده از کاغذ دیواری
 • اجرای کابینت ‌های جدید
 • نصب درب ها و شیر آلات

بازسازی-خانه های-قدیمی-ارت دکو استایل

نحوه بازسازی خانه هایِ قدیمی

بازسازی این خانه ها به درجات مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که باعث می‌شود تا نحوه بازسازی خانه های قدیمی متفاوت باشد. برای بازسازی بناهای قدیمی روش های مختلفی پیش رو وجود دارد که دلیل ان این است که هر کدام از این خانه ها از سبک معماری متفاوتی برخوردار هستند. به طور کلی در بازسازی خانه های قدیمی به دو روش سبکی و حفاظتی عمل می‌کنند. بازسازی سبکی: به این معنا است که صاحب خانه از سبک و معماری خانه رضایت داشته و علاقه‌ای به تغییر کلی آن نخواهد داشت. بنابراین تصمیم بگیرد که بازسازی را با کمترین تغییرات در سبک معماری به پیش ببرد. معماران و پیمانکاران نیز با رعایت سبک خانه عملیات تعمیر و اجرایی را پیش خواهند برد. بازسازی حفاظتی: همان طور که اشاره شد خانه های قدیمی دارای درجات مختلفی از آسیب هستند و همین مورد موجب می‌شود تا عملیات بازسازی سطح های متفاوتی داشته باشد. به عبارتی در این روش بنا از لحاظ ساختاری تضعیف شده است و هدف تقویت ساختار با تعمیر و بازسازی بخش‌های اصلی آن از جمله دیوار‌ها و ستون‌ها خواهد بود.

بازسازی خانه های قدیمی در تهران

گروه مهندسی معماری Artdecostyle با بهره گیری از بروز ترین سبک های معماری روز دنیا و با داشتن تیمی مجرب در حوزه طراحی و اجرا در خدمت شما عزیزان است تا بازسازی در تهران را مناسب بودجه و سلیقه شما به انجام برساند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید و جهت بازدید از ملک برای بازسازی و ارائه ایده های طراحی ۳D مطابق خواست و سلیقه شما با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

معمولا خانه های قدیمی بیشتر از هر چیز دارای ارزش معنوی برای افراد هستند. کودکی و جوانی و عمر افراد در این خانه ها سپری شده و دارای خاطرات تلخ و شیرین بسیاری می‌باشند. بنابراین تصمیم می‌گیرند تا این خانه ها را به جای تخریب، تعمیر کرده و خاطرات خود را حفظ کنند

بازسازی سبکی: به این معنا است که صاحب خانه از سبک و معماری خانه رضایت داشته و علاقه‌ای به تغییر کلی آن نخواهد داشت. بنابراین تصمیم بگیرد که بازسازی را با کمترین تغییرات در سبک معماری به پیش ببرد

بازسازی حفاظتی: همان طور که اشاره شد خانه های قدیمی دارای درجات مختلفی از آسیب هستند و همین مورد موجب می‌شود تا عملیات بازسازی سطح های متفاوتی داشته باشد

در بازسازی سقف خانه های قدیمی از المان های جدید مانند سقف های کاذب و نورپردازی استفاده می‌کنند. بنابراین تعیر به جای تخریب سقف گزینه مناسبی بوده که سبب می‌شود تا تغییرات بیشتر جلوه پیدا کنند

گالری عکس

لطفا برای تماشای ویدئو زیر فیلتر شکن خود را روشن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *