بازسازی آپارتمان

بازسازی آپارتمان

امروزه موضوع بازسازی آپارتمان طرفداران خود را پیدا کرده و بسیار محبوب واقع شده است. در این مقاله قصد داریم مطالبی با موضوع بازسازیِ آپارتمان، بازسازی آپارتمان های قدیمی یا کوچک، قوانین آن هزینه های این پروژه و … ارائه دهیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

گسترش زندگی شهرنشینی سبب شده تا زندگی در آپارتمان ها بیش از پیش افزایش یابد. مسلما آپارتمان ها براساس نقشه به یک شکل طراحی و ساخته می‌شوند، که همین امر موجب می‌شود تا مطابق با سلیقه همه افراد نباشند. بر همین اساس مبحث بازسازی آپارتمان پیش می‌آید که با تغییراتی جزئی و یا زیاد فضای آپارتمان خود را آنگونه که افراد می‌خواهند، می‌توانند تغییر دهند.

در واقع  بازسازی آپارتمان  به معنای تغییر قسمت های از ساختمان مانند پذیرایی، آشپزخانه، رنگ دیوارها و… می‌باشد. معمولا این تغییرات با هدف ایجاد تنوع و تغییر براساس سلیقه افراد صورت گرفته و نیازمند داشتن مهارت و دانش در این رابطه می‌باشد.

بازسازی آپارتمان با بازسازی یک خانه مستقل متفاوت است زیرا شما فضاهای مشترکی را در یک آپارتمان تقسیم کرده‌اید که باید به عنوان بخشی از بازسازی شما در نظر گرفته شود.

ممکن است قوانین در ساختمان حاکم باشد که اجازه بازسازی بر طبق نظر شما وجود نداشته باشد حتی ممکن است بخش های از آپارتمان مانند حمام و دستشویی را نتوان تغییر داد.

بنابراین قبل از شروع کار به این نکته توجه کرده و نسبت به ساختار آپارتمان و قوانین آن اطلاعات لازم را کسب نمایید. در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

بازسازی-آپارتمان-ارت-دکو-استیل

بازسازی آپارتمان های قدیمی

 

در بازسازی آپارتمان های قدیمی یکی از نکات مهم پروسه ی تخریب آن است زیرا به علت قدیمی و فرسودگی ساختمان هر عمل اشتباه و غیر حرفه ای ممکن است باعث تخریب یا خطرات جدی مالی یا جانی جدی شود. همانطور که اشاره شد آپارتمان های قدیمی به علت فرسودگی و قدمت بالا دارای اصول و تخصص خاص خود بوده و خود مالک نمی تواند این کار را بر عهده بگیرد.

شما به جای فکر کردن به خرید خانه ای جدید یا تعویض آن می توانید باکمترین هزینه به بازسازی خانه خود بپردازید.

 

بازسازی آپارتمان کوچک

 

بازسازی آپارتمان های کوچک روشی مناسب و اقتصادی جهت کارایی بیشتر  و افزایش فضای خانه است.

گاهی اوقات چیدمان و دکوراسیون آپارتمان های کوچک به نحوی است که فضای خانه را کوچک تر و گرفته تر می کند. در ادامه این مطلب نکاتی را در خصوص آپارتمان های کوچک ارائه می دهیم.

در بازسازی آپارتمان های کوچک توجه به نوع چیدمان وسایل توجه به رنگ حتی می تواند بسیار تأثیر گذار باشد پس باید توجه داشته باشید پوشش دیوار ها و رنگ های استفاده شده در فضای داخل آپارتمان و تناسب آن با وسایل داخل خانه دقت کافی را داشته باشید.

معمولا در بازسازی آپارتمان های کوچک با استفاده از رنگهای روشن خصوصا سفید برای رنگ آمیزی دیوار ها بیش تر استفاده می شود. در زمینه چیدمان و دکوراسیون آپارتمان خود حتما با مشاورین حرفه ای در این زمینه مشورت کرده و از آن ها کمک بگیرید. برای این کار می توانید از خدمات مجموعه آرت دکو استفاده کرده و تمامی امور را به آن ها بسپارید.

 

بازسازی مدرن آپارتمان

 

با گذشت زمان طراحی ها و دکوراسیون های مدرن زیاد و جدیدی به وجود آمده است که در ساختمان ها استفاده می شود و کاربرد زیادی دارد.

طراحی و بازسازی آپارتمان سبک های مختلفی دارد یکی از انها سبک مدرن است که باید بگوییم بازسازی مدرن یکی از سخت ترین بازسازی آپارتمان است. وقتی انتخاب میکنید که آپارتمان خود را به سبک مدرن بازسازی کنید باید تمام خانه را با همین سبک ادامه دهید.

طراحی به سبک مدرن برای سالن پذیرایی که مرکز آپارتمان شماست بسیار اهمیت بالایی دارد که باید با دقت و حرفه ای انجام شود. همین طور اتاق خواب ها، سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه حتی می توان تراس یا بالکن را با این سبک طراحی کرد و در آخر شاهد پروژه ای فوق العاده شیک و زیبا شد.

بازسازی-آپارتمان-ارت دکواستایل

نوسازی آپارتمان

 

هدف از این مقاله این است که شما را در برخی از موارد اصلی که باید قبل از شروع برنامه ریزی برای بازسازی آپارتمان خود در نظر بگیرید، راهنمایی کند. البته پیشنهاد می‌شود تا قبل از تصمیم گیری بزرگ در مورد بازسازی آپارتمان، از متخصصان مربوطه (به عنوان مثال سازنده، مهندس سازه) در مورد هر یک از موارد زیر مشاوره تخصصی خود را بگیرید.

قوانین را بدانید: همان طور که اشاره شد در برخی از آپارتمان ها شرایط و قوانینی وجود دارد که شامل اطلاعات دقیق در مورد موارد مجاز است تا راحتی و امنیت تمام ساکنان داخل مجموعه آپارتمان حفظ شود. این موارد این ممکن است شامل جزئیاتی در مورد ساعات مجاز به کار شما و مواد مورد استفاده باشد (به عنوان مثال در بعضی موارد نمی‌توانید از کفپوش چوبی استفاده کنید زیرا بسیار پر سر و صدا است). اما لازم به ذکر است که تغییرات ایجاد شده در اکثر ساختمان قابل اجرا بوده و در مواقعی نادر برخورد خواهد شد.

طرح و تغییرات: هنگامی که متوجه شدید چه قوانینی در مورد آپارتمان وجود دارد که می‌توان و یا نمی‌توان انجام داد، مرحله بعدی این است که طرح و دامنه کار خود را تهیه کنید. معمولا در این رابطه می‌توانید با شرکت های مختلف که در این زمینه فعالیت دارند مشورت نمایید. شرکت و طراحان پس از انجام بررسی های شما در مورد تغییرات لازمه به شما مشورت داده و شما را راهنمایی خواهند کرد. معمولا یک برنامه شامل مسائل زیر به شما خواهند داد:

 • یک برنامه کلی از تغییرات که طراح آن را انجام می‌دهد.
 • مشاوره و نقشه های یک مهندس سازه برای هر کار ساختاری که بخواهید انجام دهید.
 • میزان وسعت و دامنه کار به صورت دقیق مشخص خواهد شد.
 • چارچوب زمانی تخمینی پروژه شما تعیین می‌گردد.

بازسازی-آپارتمان-ارت-دکو-استیل

 اندک کاملاً متفاوت جلوه دهد. تغییرات ظاهری مانند رنگ، تمیز کردن مناسب (به خصوص در پنجره های خانه)، دستگیره های جدید درهای نجاری آشپزخانه یا کمد لباس و… همه با هزینه یا تلاش بسیار کمی انجام می‌شود و تفاوت چشمگیری در ظاهر و احساس آپارتمان شما ایجاد می کنند.

بازسازی آپارتمان به صورت کلی: بازسازی های عمده ممکن است شامل تغییراتی در آشپزخانه، حمام، کفپوش ثابت یا تغییرات ساختاری (به عنوان مثال برای خراب کردن یک دیوار برای ایجاد یک طرح بازتر). همه این تغییرات نیاز به کمک گرفتن از افراد متبحر و با تجربه خواهد داشت

بیشترین سوالات سرچ شده توسط کاربران در گوگل

۱) بازسازی آپارتمان چیست؟

 

بازسازی ها فضاهای زندگی را تغییر می دهند ، اغلب با وسایل جدید ، دیوارها و پوشش کف. گاهی اوقات ، بازسازی شامل لوازم جدید یا پنجره های کم مصرف نیز می شود. بازسازی ، تغییر در ویژگی فضاهای زندگی را توصیف می کند.
 
 

۲) آیا بازسازی یک آپارتمان آسان است؟

 

بستگی به متراژ ، طرح بازسازی و متریال استفاده شده دارد

 

۳) ایا می توانیم دیوار های اضافی را حذف کنیم؟

 

 دیوارهای خود را رنگ آمیزی و کاغذ کنید ، اما برای هر چیز دیگری – از برش حفره ها تا نصب تلویزیون یا آثار هنری گرفته تا برداشتن کامل دیوارها – به مجوز نیاز دارید تا مطمئن شوید در عایق صوتی و یکپارچگی سازه ساختمان دخالت نمی کنید.
 
 

مراحل بازسازی آپارتمان

 

اگرچه در بازسازی هر آپارتمان به صورت یک شکل و به ترتیب نمی‌باشد، اما ممکن است بخواهید برای جلوگیری از کارهای غیرضروری برنامه خاصی را دنبال کنید. به عنوان مثال، نمی‌توانید دیوار را بازسازی و رنگ آمیزی کرده و سپس متوجه شوید که نیاز است تا یک لوله جدید از دیوار رد کنید. در نتیجه بسیاری از پروژه های نوسازی شامل چندین مرحله است. در اینجا ۹ مرحله معمول برای چگونگی بازسازی آپارتمان وجود دارد.

 1. طرح کلی: اولین مرحله ایجاد یک طرح کلی و هر آنچه که قصد تغییر آن را دارید می‌باشد. در واقع آنچه را که قصد بازسازی آن را دارید مشخص کرده و اولویت ها را تعیین کنید. این شامل تصمیم گیری برای شروع کار و اطمینان از وقت و بودجه لازم برای انجام کار می‌باشد.
 2. تنظیم بودجه: در مورد هزینه‌ای که می‌توانید برای نوسازی صرف کنید، یک عدد نهایی ارائه کرده و مشخص کنید. پیشنهاد می‌شود تا ۱۰ تا ۲۰ درصد بودجه اضافی را برای هزینه های غیر منتظره در نظر بگیرید.
 3. استخدام یک پیمانکار: ابتدا به خوبی تحقیق کرده و پیمانکاری را انتخاب کنید که با او احساس راحتی خواهید داشت و بتوانید هر آنچه را که مد نظرتان است با آن درمیان بگذارید. اگر قراردادی منعقد می‌کنید به شکلی باشد که دامنه کار را به روشنی مشخص کند، این می‌تواند به عنوان یک مرجع مفید برای شما و پیمانکار شما در طول مراحل بازسازی باشد.
 4. مجوزهای ایمن و سفارش مواد: در برخی از بازسازی ها نیاز است تا از شهرداری مجوز گرفته شود. پس از ان نیز بایستی به سفارش مواد و مصالح پرداخته شود. ممکن است شرکت پیمانکار این مورد را برعهده گرفته و خود مصالح مورد نیاز را تامین نماید.
 5. شروع به تخریب: پس از طی این مراحل نوبت به تخریب بخش هایی از آپارتمان است که در طرح مشخص شده‌اند. دقت کنید که کادر بندی قبل از آن انجام گیرد تا کارگران به اشتباه اقدام به تخریب نکنند.
 6. زیر سازی: زمان تخریب بهتر موقع برای بررسی لوله کشی ها، عایق کاری، سیتم گرمایش و تهویه است. بنابراین چنانچه در این مواقع نیاز به تغییر و یا تعمیر باشد، انجام خواهد گرفت.
 7. کف سازی: برخی از پیمانکاران ممکن است بخواهند کفپوش ها را ابتدا تمام کنند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند قبل از کار بر روی کف، سنگ تراشی آشپزخانه و دیگر بخش ها و همچنین رنگ آمیزی تما کرده و سپس به کف سازی بپردازند.
 8. نصب کابینت: در این مرحله مشخصا دیوار و کف ساخته و تغییرات لازمه بر روی آنها صورت گرفته است. بنابراین نوبت به اجرای کابینت ها خواهد رسید.
 9. مرحله نهایی: در آخرین مرحله نوبت به رسیدگی به جزئیاتی مانند رنگ کاری، برق کشی و از این قبیل کارها می‌باشد.

زمان اجرای بازسازی آپارتمان

 

عوامل متعدید وجود دارد که باعث می‌شود تا مدت زمان اجرای بازسازی آپارتمان متغییر گردد. در ادامه به برخی از این عوامل خواهیم پرداخت:

نوع و شکل بازسازی: آیتم های مختلفی در پروژهای بازسازی انجام می‌گیرد که اجرای هر کدام مدت زمان متفاوتی می‌طلبد.

برای مثال تعویض پارکت ها با تخریب و بازسازی مجدد آنها متفاوت بوده و مسلما در تخریب زمان بیشتری نیاز خواهد بود.

آیتم هایی از قبیل تعویض پنجره ها، تخریب و یا اجرای دیوارهای جداکننده، مقاوم سازی ساختمان، اجرای تاسیسات گرمایش و برودتی و بسیاری موارد دیگر در بازسازی آپارتمان وجود دارند. بازسازی یا عدم بازسازی هر یک از آیتم های فوق، زمان پروژه را می‌تواند چندین روز یا حتی هفته تغییر دهد.

بازسازی-آپارتمان-ارت-دکو-استیل

گالری عکس

متراژ بازسازی

در واقع مدت زمان اجرای بازسازی، به راحتی انجام کار و داشتن فضای کافی برای اجرای آیتم های بازسازی ارتباطی مستقیم دارد.

در واقع به این معنی نیست که اگر متراژ آپارتمان کوچک باشد مدت زمان کمتری برای بازساززی نیاز خواهد داشت. بلکه به این معنی است که اگر یک پروژه ای به نسبت حجم بازسازی که قرار است در آن انجام شود بسیار کوچک باشد، در اصطلاح کار بسیار دستگیر خواهد بود. همچنین در برخی موارد نیز آپارتمان هایی که متراژ بیشتری داشته‌اند، مدت زمان کمتری برای بازسازی گرفته‌اند.

فصل بازسازی آپارتمان

شاید عجیب به نظر رسد چراکه در داخل آپارتمان بازسازی صورت خواهد گرفت و تاثیر در اجرای آن نخواهد داشت. اما این درست نیست، فصل و آب و هوا بر روی همه چیز در مدت زمان بازسازی تأثیر دارد. برای مثال در گچ کاری و رنگ کاری نیاز است تا هوا در خانه رد و بدل گرد  تا با سرعت بیشتری خشک شوند که در فصول بارانی و سرد مدت زمان بیشتری نیاز خواهند داشت.

منطقه بازسازی آپارتمان

سختی یا راحتی دسترسی نیروهای کار به محل پروژه باعث می‌شود که مدت زمان کار آنها در محل پروژه کم یا زیاد شود. اگر مسیر طولانی باشد یا همواره ترافیک سنگینی داشته باشد مسلماً در تمام طول بازسازی با مشکل دیر آمدن نیروهای کار بر سر کار مواجه بوده و مدت زمان بیشتری برای بازسازی نیاز خواهد بود.

قوانین بازسازی آپارتمان

 

همه ما می دانیم که در هر کشوری پروسه ی بازسازی آپارتمان قوانین خاص خود را دارد. در پی انجام کارهای بازسازی آپارتمان و تغییر دادن فضاهای داخلی و خارجی ساختمان باید توجه کنید که مراحل انجام کار طوری نباشد که باعث مزاحمت و مشکل یا اعتراض ساکنین دیگر ساختمان شود که توجه به همین موضوع به سرعت عمل پروژه کمک زیادی می کند. در بازسازی آپارتمان انتخاب متخصصین در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

در رابطه با تعمیر و تغییر یک سری وسایل مثل لوله ها سیستم های تهویه باید استفاده از سیستم های هوشمند با امنیت بالاتر را جایگزین کرد.

بعد از انجام همه ی فعالیت های داخل ساختمان از نصب همه موارد تا جایگزین کرد وسایل باید بدانید تمیز تحویل دادن پروژه نکته مهمی است.

بازسازی-آپارتمان-ارت-دکو-استیل

هزینه بازسازی آپارتمان

 

هزینه بازسازی آپارتمان شامل موارد زیادی می‌شود. با آگاهی از این موارد می‌توانید هزینه های بازسازی را کنترل و کمتر کنید. به میزان بودجه خود توجه کرده و طوری برنامه ریزی کنید که بودجه کافی برای اولویت های بازسازی باقی بماند. برخی از این موارد شامل:

مواد و مصالح بکار رفته: اینکه از چه مواد و مصالح با چه مرغوبیتی در بازسازی استفاده می‌کنید، تاثیر زیادی در هزینه های شما خواهد داشت.

متراژ: مسلما هر چه فضای آپارتمان بیشتر باشد به همان میزان هزینه های بازسازی آپارتمان نیز بیشتر خواهد بود. البته می‌توان گفت که این یک مسئله کلی است و میزان هزینه بستگی زیادی به مقدار تغییرات ایجاد شده دارد.

طرح های بازسازی: برخی افرادعلاقه دارند تا طرح های خاص و متفاوتی را در آپارتمان خود ایجاد کنند. بنابراین طرح های پیچیده تر برای بازسازی، هزینه های بیشتری را خواهد داشت.

دستمزد کارگران: برخی از بناها با توجه به مهارت و تجربه خود از دستمزد های بیشتری برخوردار هستند. در نتیجه دستمزد کارگران و بناها و پیمانکار نیز در هزینه کلی بازسازی اثرگذار خواهد بود.

حجم تغییرات: بسته به اینکه تغییرات برنامه ریزی شده برای بازسازی آپارتمان تا چه میزان باشد، هزینه های مختلفی را در برخواهد گرفت.

 

هزینه ی بازسازی آپارتمان شامل چه موارد می شود؟

 

هزینه بازسازی آپارتمان شامل موارد مختلفی است ولی اصلی ترین آن می توان به متراژ کلی ساختمان اشاره کرد. قطعا آپارتمان های کوچک با متراژ بالا با هزینه ی کم تری بازسازی می شوند و برعکس آپارتمان بزرگ با متراژ بیش تر هزینه های بیش تری به کار برده میشود. نکته بعد هزینه ها و دستمزد نیروها، پیمانکار و کارگر است، و اینکه از ابتدای شروع قرارداد بازسازی آپارتمان هر دو طرف با هم قرار داد کرده اند که هزینه ی مصالح و تجهیزات لازم را صاحب ملک همان ابتدا در اختیار پیمانکار قرار می دهد یا این که در پایان کار تسویه می شود.

اساسی ترین نکته در بازسازی آپارتمان انتخاب بهترین تیم و حرفه ای ترین برای انجام کار است. گروه آرت دکو یکی از با تجریه ترین تیم های بازسازی خانه و آپارتمان است که می توانید با اطمینان کامل آپارتمان خود را به آن ها سپرده و از تماشای انتهای کار لذت ببرید.

اهداف بازسازی آپارتمان

 

هر کسی زمانی که تصمیم به انجام بازسازی آپارتمان خود می گیرد ممکن است اهداف مختلفی داشته باشد در واقع هدف اصلی بازسازی آپارتمان کمک به توسعه ی قسمت های داخلی یا خارجی ساختمان است.

یکی از اهداف اصلی بازسازی خانه ها افزایش عمر ساختمان و امنیت بیشتر آن است. از مزایای بسیار مفید آن می توان گفت که با صرف هزینه ای بسیار کمتر می توانید خانه یا محل کار خود را به محیطی بسیار دلنشین تر تبدیل کنید در صورتی که اصلا قرار نیست آپارتمان را از ابتدا شروع به ساخت آن کنیم یا این که قرار باشد همه چیز را تعریض کنیم.

هدف دیگر بازسازی آپارتمان جلوگیری از پوسیدگی فرسودگی و کهنه شده ساختمان و تبدیل شدن به محیطی زیباتر و جدید است. به منظور رفاه و آسایش ساکنین آپارتمان، از دیگر اهداف بازسازی می توان به بالا بردن مقاومت ساختمان و جلوگیری از خطرات احتمالی است.

همان طور که اشاره کردیم یکی از اهداف بازسازی آپارتمان آسایش و آرامش ساکنین خانه است. هر کس انتظار دارد مکانی که در آن زندگی می کند در آرامش کامل باشد. یکی از اقدامات در این زمینه تعویض سیستم های قدیمی و فرسوده در هر زمینه ای و استفاده از سیستم های مدرن و مناسب تر است.

بازسازی آپارتمان در تهران

 

گروه مهندسی معماری Artdecostyle با بهره گیری از بروز ترین سبک های معماری روز دنیا و با داشتن تیمی مجرب در حوزه طراحی و اجرا در خدمت شما عزیزان است تا بازسازی در تهران را مناسب بودجه و سلیقه شما به انجام برساند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید و جهت بازدید از ملک برای بازسازی و ارایه ایده های طراحی ۳D مطابق خواست و سلیقه شما با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

شما فضاهای مشترکی را در یک آپارتمان تقسیم کرده‌اید که باید به عنوان بخشی از بازسازی شما در نظر گرفته شود. ممکن است قوانین در ساختمان حاکم باشد که اجازه بازسازی بر طبق نظر شما وجود نداشته باشد حتی ممکن است بخش های از آپارتمان مانند حمام و دستشویی را نتوان تغییر داد

 • یک برنامه کلی از تغییرات که طراح آن را انجام می‌دهد.
 • مشاوره و نقشه های یک مهندس سازه برای هر کار ساختاری که بخواهید انجام دهید.
 • میزان وسعت و دامنه کار به صورت دقیق مشخص خواهد شد.
 • چارچوب زمانی تخمینی پروژه شما تعیین می‌گردد.

۱.طرح کلی

۲.تنظیم بودجه

۳.استخدام یک پیمانکار

۴.مجوزهای ایمن و سفارش مواد

۵.شروع به تخریب

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *